Radomskie szpitale gotowe na przyjęcie chorych z koronawirusem

2020-02-03 13:15
szpital
Autor: Wojciech Wójcikowski

Choć koronawirus rozprzestrzenia się setki kilometrów od Europy, to radomskie szpitale są gotowe na przyjęcie chorych z objawami tej groźnej choroby. W Polsce nie zanotowano żadnego zachorowania, ale służby wolą dmuchać na zimne.

Personel obu szpitali został przeszkolony z zasad postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania na koronawirusa. Dodatkowo pielęgniarki i lekarze otrzymali specjalne maski rękawiczki, fartuchy jednorazowe i kombinezony ochronne.

-Otrzymaliśmy komunikat wraz z zasadami postępowania z Głównego Inspektoratu Sanitarnego – mówi Karolina Gajewska – rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. - Cały personel szpitala był zobligowany do zapoznania się z nim, a w szczególności Izba Przyjęć, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Pulmonologii i Onkologii Pulmonologicznej. Odbyło się również spotkanie personelu medycznego z epidemiologiem. Ponadto dla wszystkich pacjentów i pracowników szpitala są ogólnodostępne środki do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Dodatkowo lekarze przyjmujący pacjentów są zobowiązani do przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego dotyczącego kontaktu z osobami z Chin lub odbytych w ostatnim czasie podróżach zagranicznych. W gotowości jest również nasz Zespół Transportu Sanitarnego. Jesteśmy w stałym kontakcie z radomskim sanepidem. Mamy obowiązek informowania go o każdym potencjalnym przypadku zakażenia tym wirusem.

Do przyjmowania chorych przygotowany jest oddział zakaźnym w miejskim szpitalu. Personel przeszedł już pierwszy test: - Kilka dni temu do naszego szpitala przyjechał przeziębiony pacjent, który niedawno wrócił z Chin - mówi Elżbieta Cieślak – rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. - Z ostrożności kierownik oddziału zakaźnego zdecydował na umieszczenie go na oddziale zakaźnym gdzie wykonano wszystkie badania. Nie stwierdzono zachorowania i mężczyzna został odesłany do domu.

Ważna profilaktyka

- Przypominamy o bardzo częstym myciu rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcji za pomocą preparatów na bazie alkoholu - przypomina Karolina Gajewska. Takie specyfiki są dostępne w każdej aptece. Zgodnie z informacjami GISu, koronawirus jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów, zatem woda z mydłem lub płyn do dezynfekcji pomogą w walce z tym wirusem.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE