Ponad setka dzieci urodzona dzięki programowi in-vitro samorządu Mazowsza

2021-04-16 14:01
dziecko
Autor: pixabay

Ponad setka dzieci urodzona dzięki in vitro na Mazowszu. Samorząd województwa podsumowuje półtora roku programu dofinansowującego zapłodnienie ta metodą. Jego efektem jest 410 ciąż i 104 urodzonych do tej pory dzieci.

Samorząd Mazowsza prowadzi program leczenia niepłodności metodą in-vitro od września 2019 roku. Projekt jest skierowany do mieszkańców województwa. – Spośród 1773 par, które się zgłosiły, 1161 zakwalifikowało się do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono ich już 918, czego wynikiem jest ponad 400 ciąż i ponad 100 dzieci. To wielka radość i spełnienie marzeń ich rodziców, a my cieszymy się wraz z nimi, mówi marszałek Mazowsza Adam Struzik.

W ubiegłym roku samorząd Mazowsza zdecydował się przedłużyć program do 2023 roku. Urząd Marszałkowski wyłoży na jego funkcjonowanie 18 milionów złotych. Władze Mazowsza chcwalą się skutecznością prowadzonego programu - Średnia skuteczność zabiegów in-vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc. Wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik i wynosi dla 1: Medi Partner Sp. z o.o. – 44 proc., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 51 proc, Gravida Sp. z o.o. – 39 proc.

4 czerwca ubiegłego roku urodziło się pierwsze dziecko, poczęte w ramach procedury z programu in-vitro. Wcześniej władze Mazowsza dofinansowywały tez procedurę naprotechnologii, jedna program ten nie jest już kontynuowany.

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE