Podwójne mandaty za recydywe - Od jutra wchodzą zmiany w przepisach ruchu drogowego

2022-09-16 8:47
Zdjęcie poglądowe
Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Od 17 września kierowców będą obowiązywać nowe zmiany w przepisach w tym dotyczące punktów karnych czy tzw. warunków recydywy na drodze. Więcej o tym w artykule.

Od jutra wchodzą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Jest to drugi etap nowelizacji przepisów które przyjęto rok temu. Nowości z jakimi będą musieli liczyć się kierowcy to między innymi zmiany w punktach karnych i tzw. podwójne mandaty za recydywę.

Od soboty, 17 września, obowiązujące od stycznia przepisy zostaną wzmocnione, przede wszystkim zmieniony zostanie sposób kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać one będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok. Ponadto nie będzie już szkoleń, po odbyciu których liczba punktów ulegała zmniejszeniu. - Powiedział nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W przypadku wyższych kar za recydywę na drodzę mówimy o tzw. podwójnym mandacie. Kierowca może go otrzymać za złamanie przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. Dotyczyć to będzie m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu czy złamania zakazu wyprzedzania. W praktyce wygląda to tak, że jeśli otrzymaliśmy mandat 800 zł, to w przypadku recydywy kolejny wyniesie 1600 zł.

Taka zmiana ma poprawić bezpieczeństwo na drodze. Czy podwójne mandaty to dobry pomysł? Zapytaliśmy o zdanie radomian:

- Nie powinno tego być, ponieważ jest coraz więcej ścieżek rowerowych i chodników, a poza tym jest dużo osób w Polsce, które zarabiają najniższą krajową i będzie im trudno zapłacić

- W jakimś stopniu na pewno to poprawi bezpieczeństwo. Kierowcy będą jeździć wolniej bo będą wiedzieć co ich czeka, ale w przypadku niektórych bo kto jeździ szybko to dalej będzie to robił.

- Myślę że to jest zmiana nie na ten kraj i nie na te zarobki kierowców.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE