Oczyszczalnia ścieków w Wierzbicy zamknięta

2020-02-07 16:35
ścieki
Autor: źródło: Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o zamknięciu oczyszczalni ścieków w Wierzbicy. Ma to związek z zatruciem rzeki Szabasówki. Gmina zaprzecza by jej zakład był źródłem zanieczyszczenia.

Decyzja dotyczy wstrzymania prac instalacji służącej do oczyszczania ścieków i ma rygor natychmiastowej wykonalności. Przypomnijmy. Badania przeprowadzone przez inspekcję wykazały, że oczyszczalnia ścieków może być źródłem zatrucia rzeki Szabasówki. To tam na przełomie grudnia i stycznia padło 20 ton ryb. Badania wykonane przez WIOŚ wykazały wzrost zawartości siarczanów w wodzie. Wysokie było też duże zakwaszenie wody, ze względu na niski współczynnik Ph.

W związku z decyzją WIOŚ gmina Wierzbica wydała oświadczenie. Prezentujemy je w całości:

"W związku z wydaną decyzją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie delegatura w Radomiu nakazującej wstrzymanie pracy Oczyszczalni Ścieków w Wierzbicy, informujemy, że oczyszczalnia ścieków przyjmuje ścieki doprowadzane kanalizacją sanitarną od mieszkańców. Wstrzymano natomiast odbiór ścieków dowożonych do stacji zlewnej oczyszczalni. Ponadto informujemy, że w dniu dzisiejszym został złożony wniosek o podjęcie wstrzymanej działalności oczyszczalni ścieków. W związku z tym, że wyniki analiz próbek pobieranych do badania ścieków w punkcie wskazanym dla gminy w pozwoleniu wodno-prawnym (to jest na terenie oczyszczalni) są prawidłowe. Zanieczyszczenia występowały w miejscu oddalonym około 3,5 km od oczyszczalni. Zatem zanieczyszczenia nie pochodziły z oczyszczalni ścieków."

Na razie nie wiadomo jak długo oczyszczalnia będzie zamknięta.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE