Essa młodzieżowym słowem roku! - Co to znaczy?

2022-12-08 11:45
Zdjęcie poglądowe
Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Do tegorocznego plebiscytu zgłoszono wiele wyrażeń. Czy radomianie znają ich znaczenie? O tym w artykule.

Essa! To wyrażenie które w tym roku wygrało plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. Zostało ono wyróżnione spośród 20 finałowych które przeszły do drugiego etapu konkursu. Essa oznacza radość, tryumf czy pozytywne emocje:

Trudno nie cieszyć się, gdy zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu. "Essa" jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna. Okrzyk essa towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. Essą można się też pozdrawiać, witać lub żegnać – Essa z tobą! - Powiedziała prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

Z racji że znamy już zwycięzcę plebiscytu to zapytaliśmy radomian czy wiedzą lub domyślają się co może essa oznaczać:

- Wiem że gdzieś ten Wini ze Szczecina to wymyślił, ale kiedy go używać to nie mam pojęcia.

- To jest coś wow, ekstra, że jest ktoś bardzo bardzo szczęśliwy no i chyba o to chodzi. Ja jestem już po trzydziestwe więc byłam zdziwiona.

- Coś dużego. Es tak jak SL-ka czy XL-ka.

Wśród kandydatów jak i zgłoszeń pojawiło się wiele innych propozycji w tym m.in. poddymiać, łymyn czy betoniarz. Sprawdziliśmy czy radomianie znają młodzieżowy slang:

- Co może oznaczać słowo NPC?

- To zapewne jakiś skrót w młodzieżowym żargonie ale nie mam zielonego pojęcia od czego on jest.

- Odklejka, co to może znaczyć?

- Nie wiem, że ktoś nagle oszalał, robi coś czego normalnie się nie robi?

- Jedno ze zgłoszonych słów to poddymiać, co to znaczy?

- Poddymić? Może coś z zapaleniem, paleniem?

Co oznaczają powyższe słowa? NPC to skrót z terminologii gier komputerowych od "non-player character" czyli postać z gry a wśród młodych to określenie na zwykłą niewyróżniającą się osobę, ale również kogoś kto zachowuje się mechanicznie, dziwnie. Odklejka to określenie na oderwanie od rzeczywistości lub osobę która np. nie rozumie co się dzieje. Poddymianie z kolei to nic innego jak powiedzenie lub zrobienie czegoś co podkręca atmosferę.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE