Dzięki niemu Radom mogą odwiedzić światowe sławy. ROK ma nowy instrument [AUDIO]

2021-01-13 15:25 Jakub Białczak
Yamaha Fortepian
Autor: pixabay

Radomska Orkiestra Kameralna zakupiła fortepian. Teraz instytucja może się pochwalić instrumentem klasy mistrzowskiej wyprodukowanym w 2015 roku. - To nasza karta przetargowa, przyznaje Natalia Dąbrówka, dyrektor orkiestry.

Radomska orkiestra kameralna zakupiła fortepian Yamaha CFX z 2015 roku. - To jest model, który jest bardzo dobrze znany pianistom na całym świecie. Używany powszechnie w różnych salach koncertowych, filharmoniach. Fortepian znany, lubiany przez pianistów, jest to jeden z modeli dostępnych podczas konkursu Chopin'owskiego. To jest klasa instrumentów mistrzowskich, klasa najwyższa, mówi Natalia Dąbrówka, dyrektor Radomskiej orkiestry kameralnej. - Z przyczyn finansowych nie było nas stać na zakup nowego instrumentu, dodaje dyrektor ROK.

Nowy fortepian orkiestry pozwoli na zapraszanie do Radomia światowej sławy muzyków. - Mamy w planach w marcu, aby na tym naszym  nowym nabytku zagrał wybitny pianista z Japonii, Takashi Yamamoto. Wszystko zależy jednak czy On będzie mógł do Nas z Japonii przylecieć, mówi dyrektor ROK.

Radomska orkiestra do tej pory korzystała i nadal korzysta z fortepianu z lat 70’ użyczonego przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Nowy instrument kosztował 400 tysięcy złotych. Jego zakup był możliwy dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminy miasta Radomia. Więcej na temat nowego nabytku radomskiej orkiestry i bieżącej działalności ROK w rozmowie Jakuba Białczaka z dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Natalią Dąbrówką.

Natalia Dąbrówka, dyrektor ROK - w rozmowie z Kubą Białczakiem o nowym fortepianie i bieżącej działalności instytucji
Nowe eksponaty Muzeum Malczewskiego w Radomiu