Dron namierzy kto spala śmieci w piecu. Straż miejska rozpoczęła kontrole

2022-10-06 14:55
straż miejska
Autor: Wojciech Wójcikowski

​Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim rozpoczęły się kontrole radomskich pieców. Radomscy strażnicy mają uprawnienia do wchodzenia do mieszkań i pobierania próbek popiołu. Po raz kolejny stan jakości powietrza będzie tez badał dron.

Strażnicy miejscy od lat kontrolują co radomianie palą w swoich piecach. W tych domach gdzie z komina leci normalny dym jego właściciele mogą spać spokojnie. W innych przypadkach kiedy z kominów unosi się czarny gryzący dym trzeba sprawdzać co spalane jest w kotłach. Służy do tego specjalny dron, który jest w stanie pobrać próbkę dymu i zbadać jej stan chemiczny. Kontrole prowadzone są w tych miejscach gdzie jest najwięcej domów jednorodzinnych.

- Spodziewamy się, że ten rok będzie trudny. Widzimy jak mieszkańcy zaopatrują się w różnego rodzaju materiały do spalania. Widzimy co się dzieje przy śmietnikach gdzie szybko znikają części mebli, ścinki, płyty pilśniowej. One są cięte na małe części i spalane w piecach. Innego rodzaju śmieci nie są już wykorzystywane do palenia w piecach. Jednak mogłyby one uszkodzić ten nowo wyprodukowane piece. Na pewno więcej próbek zostanie przesłanych do badania. Każda nasza wątpliwość to jest pobranie próbki z pieca i wysłanie jej do laboratorium, które zajmuje się oceną składu takiego popiołu. W tym roku wysłaliśmy jedynie dwie próbki, w tym wiadomo że będzie ich o wiele więcej- mówi Grzegorz Sambor z radomskiej straży miejskiej.

Mandat za spalanie śmieci wynosi 500 złotych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE