Fryzjer

i

Autor: pixabay

Zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii. Jak radzą sobie fryzjerzy w Przemyślu?

2020-05-25 16:20

Od tygodnia salony fryzjerskie mogą już działać i przyjmować klientów. Konieczne jest jednak zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa, zalecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Rozwoju. Sprawdziliśmy jak sobie radzą przemyscy fryzjerzy

Właściciele salonów fryzjerskich muszą pamiętać o szczególnych zasadach bezpieczeństwa podczas przyjmowania klientów. Ministerstwo Rozwoju w konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowali takie zasady.

Pierwsza z nich dotyczy wyłączenia z użytku poczekalni w salonach. Wizyta u fryzjera musi być umawiana wcześniej zdalnie, na przykład telefonicznie. Klient może przyjść do salonu dopiero o umówionej konkretnej godzinie.

Zapewnienie bezpieczeństwa w salonie fryzjerskim

Przedstawiamy wytyczne, jakie znalazły się na rządowej stronie internetowej resortu rozwoju:

  • Za jedną z najważniejszych kwestii w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa uważa się utrzymywanie czystości rąk - ich częste mycie wodą z mydłem lub dezynfekowanie
  • Noszenie rękawiczek nie może zastępować mycia rąk
  • Dezynfekuj dłonie przy kliencie, aby pokazać mu, że traktujesz higienę priorytetowo
  • Umożliwiaj klientom dezynfekowanie rąk w różnych punktach w salonie
  • W miejscach publicznych, w tym, w salonie fryzjerskim obowiązkowe jest noszenie osłony ust i nosa
  • Należy unikać dotykania oczu i ust
  • Zaleca się, aby odzież robocza była prana codziennie i przechowywana w czystym, zamkniętym miejscu
  • Używaj odzieży roboczej tylko do pracy z klientem
  • Obuwie robocze dla pracowników powinno być używane wyłącznie w pracy
  • Stosowanie jednorazowych okryć, ręczników, podkładów, peleryn itp. dla każdego klienta. Jeśli nie ma takiej możliwości materiały wielorazowe należy po każdym kliencie uprać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza z użyciem detergentu
  • Dezynfekcja każdego narzędzia i opakowania produktu po każdym kliencie
  • W przypadku produktów dawkowanych, po każdym otwarciu opakowania zewnętrznego należy je czyścić i dezynfekować. Przed użyciem szamponu, odżywki, maseczki, pasty do stylizacji, żeli itp., należy umyć ręce lub używać jak najwięcej narzędzi jednorazowego użytku takich jak szpatułki do pobierania produktu z miski, z tubki itp.
  • Dezynfekcja każdego stanowiska i umywalki do mycia włosów po każdym kliencie
  • Regularne sprzątanie salonu, mycie wodą z detergentem lub dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni w salonie co najmniej dwa razy w ciągu zmiany

Więcej przeczytacie na stronie rządowej ministerstwa rozwoju.

Jak radzą sobie przemyscy fryzjerzy?

Jak radzą sobie fryzjerzy w Przemyślu?

Od 18 maja do salonów fryzjerskich ruszyły tłumy. Jak wspominaliśmy, na wizytę trzeba umawiać się o konkretnej godzinie, co też jest utrudnieniem dla pracy, jak zaznacza w rozmowie z nami właścicielka jednego z przemyskich salonów.

- Klientki przychodzą na umówioną godzinę, ale zmieniają decyzję, co do swojej fryzury i chcą jednak zrobić farbowanie, a nie tylko strzyżenie. To trwa dłużej i muszę odwoływać kolejne wizyty - zaznacza fryzjerka.

Inną trudnością jest także obowiązkowe noszenie maseczek. O ile nie przeszkadza to fryzjerom, to maseczka u klienta jest uciążliwa w pracy. - Jak farbuję włosy, no to jak klientka może w maseczce siedzieć? Ja muszę tę maseczkę zdjąć - mówi.

Do kiedy obowiązek noszenia maseczek?

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej trwa już od 16 kwietnia. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział, że złagodzenie nakazu zakrywania ust i nosa może nastąpić już w najbliższym tygodniu.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że złagodzenie tych zasad może dotyczyć jedynie przestrzeni otwartych. Niewykluczone, że w salonach fryzjerskich, sklepach itp. zakrywanie nosa i ust wciąż będzie wymogiem.

Co sądzą mieszkańcy Przemyśla o obowiązkowych maseczkach