Z przejścia granicznego do ZOO. Funkcjonariusze KAS zatrzymali chronioną papugę

2022-11-22 14:38
papuga
Autor: KAS materiały prasowe

Lorysa karmazynowa. Tak brzmi nazwa tej sympatycznej papużki, którą próbowała przewieźć przez granicę w Medyce obywatelka Ukrainy.

Od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną.

Zgodnie z Konwencją Waszyngtońską CITES gatunków zagrożonych wyginięciem nie można przewozić przez granicę bez odpowiednich zezwoleń. Takiego zezwolenia nie posiadała obywatelka Ukrainy, która usiłowała przewieźć papugę do Polski przez przejście graniczne w Medyce.

Na ptaka podróżującego w klatce zwrócili uwagę funkcjonariusze podczas kontroli granicznej

- Przeprowadzona identyfikacja wykazała, że jest to papuga lorysa karmazynowa  (Eos bornea) objęta ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) – powiedziała Edyta Chabowska, rzecznik prasowy IAS w Rzeszowie.

Papuga została przekazana pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno - Skarbowy w Przemyślu.

Przewóz przez granicę okazów CITES

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw,  wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zamieszki po meczu Czuwaj-Polonia w Przemyślu

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE