PRZEMOC

i

Autor: Pixabay

W Przemyślu kończy się kampania „Biała wstążka”, czyli miesiąc przeciwdziałania przemocy w rodzinie [AUDIO]

2022-12-07 14:50

Organizatorami akcji są Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Korytnikach i Kuratorzy Okręgu Przemyskiego przy Sądzie Okręgowym w Przemyślu. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie.

Kampania „Biała wstążka” jest realizowana w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Korytnikach od kilkunastu lat, kuratorzy dołączyli do akcji pięć lat temu. Co roku chodzi o ten sam cel: zwrócić uwagę na wciąż niestety obecny problem przemocy w rodzinie.

W czasie trwania kampanii, czyli przez cały listopad specjaliści odwiedzali przemyskie szkoły i instytucje, gdzie przeprowadzali prelekcje na temat rodzajów przemocy, jak ją rozpoznać, gdzie szukać pomocy.

- O problemie przemocy mówi się wciąż za mało – mówi Honorata Elińska, dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Korytnikach – Może i umiemy zdefiniować samo zjawisko przemocy, ale nie do końca potrafimy je rozpoznać. Prawda jest taka, że istnieje wiele odmian przemocy, a w społeczeństwie panuje szereg stereotypów, jak choćby ten, że mówiąc o przemocy, mamy na myśli przemoc fizyczną. Niestety obok fizycznej istnieje też przemoc emocjonalna czy ekonomiczna, też wywołujące bardzo dużą krzywdę.

Do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Korytnikach trafiają zarówno kobiety jak i mężczyźni poszkodowani różnego rodzaju przemocą. Znajdują tu spokojny kąt, wsparcie specjalistów, a także pomoc w budowaniu dalszej, samodzielnej drogi życiowej.

Teoretycznie w ośrodku ofiara przemocy może spędzić trzy miesiące, ale zdarza się, że pobyt zostaje przedłużony o kolejne trzy miesiące do momentu aż klient (ka) nie jest w stanie stanąć na przysłowiowych „własnych nogach”.

Sprawcy przemocy też mogą się zmienić

Działalność ośrodka polega też na terapii sprawców przemocy. Terapeuci z ośrodka prowadzą tu programy: korekcyjno – edukacyjny i psychologiczno – terapeutyczny, w których nieodpłatnie uczestniczą sprawcy przemocy i uczą się jak wyeliminować zachowania przemocowe ze swego życia.

- Do udziału w tych programach zapraszamy wszystkich, którzy zauważą w swoim zachowaniu niepokojące objawy i są w stanie się do tego przyznać. Terapie są realizowane anonimowo – mówi H. Elińska – Te programy mają bardzo dobre wyniki, wielu sprawców przemocy po przejściu takiego programu zmienia swoje zachowanie.

Kampania „Biała Wstążka” kończy się konferencją 8 grudnia o godzinie 10:00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, która co roku jest okazją do spotkania specjalistów z różnych dziedzin działających w temacie przemocy, a także biorą w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i Rzecznika Praw Dziecka. Podczas konferencji zostaną wyróżnione osoby, które na co dzień pracują z ofiarami przemocy, oraz dzieci biorące udział w konkursie na plakat przyszłorocznej edycji akcji „Biała Wstążka”, organizowanym przez Kuratorską Służbę Sądową. W tym roku komisja konkursowa wybrała pracę Jagody Jaworskiej ze Szkoły Podstawowej w Wyszatycach.

Z HONORATĄ ELIŃSKĄ, DYREKTORKĄ SPECJALISTYCZNEGO OŚRODKA WSPARCIA DLA OFIAR PRZEMOCY W KORYTNIKACH ROZMAWIAŁA ANNA CICHY, POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Rozmowa z Honoratą Elińską, dyrektorką Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Korytnikach
Napad na bank w Przemyślu

QUIZ. Jak potężna jest Twoja intuicja? Czy potrafisz rozpoznać zło?

Pytanie 1 z 8
Późno w nocy ktoś dzwoni do drzwi. Co robisz?