czarci

i

Autor: A.Cichy

Ukazała się druga część Sagi Rodu Tyszkowskich autorstwa przemyślanki, Magdy Skubisz [AUDIO]

2022-11-30 17:06

Zapomniane szlacheckie rody ziemi przemyskiej, legendy kalwaryjskie, brutalna rzeczywistość XIX wiecznej Galicji i romans. A to wszystko doprawione dość solidną szczyptą ziół. Druga część Sagi Rodu Tyszkowskich „Czarci Ogród” to doskonały materiał na bestseller!

Zaczęło się od sąsiedzkiej rozmowy, podczas której przemyska pisarka, Magda Skubisz poznała historię roku Tyszkowskich, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny w pobliżu dzisiejszego Arłamowa. W głowie szybko zaczęły rodzić się nie tylko pomysły na fabułę książki, ale pragnienie poznania historii tego rodu, który zapisał się w dziejach Polski tym, że jego ostatni spadkobierca przekazał cały pokaźny majątek na Polską Akademię Umiejętności i jest to prawdopodobnie jedna z największych w historii prywatna darowizna dla polskiej nauki. Smaczku dodawał fakt, że to szlachecki ród z ziemi przemyskiej.

- Ja się zawsze trzymałam regionalnych tematów, ponieważ tu się wychowałam i w sposób naturalny historia naszego regionu mnie interesuje, tym bardziej, że jest niezwykle ciekawa i to należy promować. – powiedziała nam w przemyskiej redakcji Radia ESKA Magda Skubisz.

Fascynujące, zapomniane fakty historyczne o rodach ziemi przemyskiej

Rozpoczął się długi, lecz bardzo dokładny research do książki, który w myśl zasady „im dalej w las, tym więcej drzew” odkrywał przed pisarką coraz to nowe i fascynujące fakty z życia galicyjskiej szlachty XIX wieku. Pojawił się drugi wielki ród Kowalskich z Birczy, a także wzmianka o tym, że w miejscowości Jamna żyły niegdyś bardzo zręczne zielarki.

Kolejno otwierały się przed pisarką następne drzwi, w tym wrota do krypt Klasztoru na Kalwarii Pacławskiej, gdzie spoczywają Tyszkowscy. W ręce Magdy Skubisz zaczęły trafiać zapomniane dokumenty, książki i materiały archiwalne, które do tej pory były nikomu nie znane. W tym też niesamowite legendy ziemi przemyskiej, które niczym puzzle w głowie pisarki zaczęły tworzyć jedną całość. Aby zachować klimat dawnej Galicji, pisarka musiała nauczyć się pisać staropolskim językiem i w tym celu także przeczytała mnóstwo książek i opracowań historycznych. Wyszło nadspodziewanie ciekawie, bo w fabule książki pojawiają się nawet przysłowia i mądrości ludowe!

Leczenie ziołami i prawdziwe przepisy na lekarstwa ziołowe

Wątek ziołolecznictwa to kolejny po historycznym konik Magdy Skubisz. Wszystkie przepisy na preparaty lecznicze, jakie pojawiają się w Sadze Rodu Tyszkowskich są prawdziwe, bo pisarka ukończyła kurs zielarstwa, który również stał się jednym z wielu puzzli, jakie finalnie stworzyły fabułę do książki.

„Czarci ogród" , kontynuacja "Aptekarki" to powieść powstała na kanwie prawdziwych historii, brutalnej rzeczywistości wielokulturowej Galicji XIX wieku, legend kalwaryjskich i prawdziwego zielarstwa.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z AUTORKĄ POWIEŚCI, MAGDĄ SKUBISZ, z którą w przemyskiej redakcji Radia ESKA rozmawiała Anna Cichy:

Czarci Ogród. Rozmowa z Magdą Skubisz, przemyską pisarką
Strefa Kibica - 30.11

QUIZ: Jakie ZŁO w Tobie siedzi? Czy masz odwagę, żeby to sprawdzić..?

Pytanie 1 z 6
Najbardziej w jesieni kocham...