Skąd nagła zmiana w Statucie Miasta Przemyśla? Przewodniczący Rady Miejskiej wyjaśnia [AUDIO]

2021-02-18 14:43
KAMINSKI
Autor: Anna Cichy

"Nieprawdą jest, że Rada Miejska zabrała panu prezydentowi głos" – mówi przewodniczący RM w Przemyślu Maciej Kamiński. Celem tego posunięcia było uporządkowanie statutu.

Do tej pory zapis w Statucie Miasta Przemyśla w paragrafie 31, o zasadach udzielania głosu uczestnikom sesji przez przewodniczącego, w punkcie 7. tego paragrafu mówił o tym, że:

„Poza kolejnością zgłoszeń przewodniczący obrad udziela głosu:

1) prezydentowi miasta, zastępcom prezydenta lub wskazanym przez nich pracownikom urzędu

2) radcy prawnemu w celu wyjaśnienia wątpliwości w rozważanej sprawie.” - Uchwała Nr 157/2018 Rady Miejskiej w Przemyślu z dnia 27 września 2018 r. w sprawie Statutu Miasta Przemyśla. 

Po ostatniej sesji Rady Miejskiej zrobiło się głośno w Przemyślu kiedy nieoczekiwanie radni z Klubu PiS, Regia Civitas oraz SLD przegłosowali uchwałę w sprawie zmiany Statutu Miasta Przemyśla, a dokładnie usunięcia z paragrafu 31 statutu, punktu 7.

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłodzenia jej 3w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. 

Od tej pory prezydent, jego zastępca lub wskazani przez nich pracownicy urzędu, a także radcy prawni będą zabierać głos na takich samych zasadach jak radni.

Skąd takie posunięcie?

Zapytaliśmy o to przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu, Macieja Kamińskiego:

- Naszym celem było uporządkowanie statutu. Nieprawdą jest, że zabraliśmy panu prezydentowi głos. Prezydent w dalszym ciągu będzie podczas sesji głos zabierał. - przekonuje M. Kamiński – jako przewodniczący Rady Miejskiej prowadząc sesje, zawsze panu prezydentowi dawałem możliwość wypowiadania się, z resztą wiemy doskonale, że te wypowiedzi były często bardzo długie, nawet czasem trwały nawet kilkadziesiąt minut. Teraz wprowadzamy zasadę równości. Prezydent będzie teraz traktowany na równi z radnymi Miasta Przemyśla.

POSŁUCHAJ:

O zmianie w Statucie Miasta Przemyśla mówi Maciej Kamiński, przewodniczący RM:
Sonda
Czy boisz się, że koronawirusem może Cię zarazić lekarz?
Te polskie hity kończą 10 lat. Każdy je zna!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE