Podkarpaccy terytorialsi

i

Autor: DWOT

Po tych kursach terytorialsi z Podkarpacia dostaną uznany w NATO certyfikat

2020-05-20 14:38

Jak się uczyć, to od najlepszych! Terytorialsi m.in. z naszego regionu rozpoczęli kurs z medycyny taktycznej. Instruktorzy to absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. - Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze otrzymają certyfikat rozpoznawalny i uznany w NATO - mówi rzecznik podkarpackich terytorialsów kpt. Witold Sura.

Od wczoraj żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli czterodniowe szkolenie z medycyny taktycznej. Szkolenie odbywa się w ramach operacji „Odporna wiosna” w celu podwyższenia kwalifikacji ratowniczych żołnierzy zajmujących stanowiska ratowników medycznych w sekcjach lekkiej piechoty.

Uprawnienia ratownika medycznego

- Jednym z warunków wzięcia udziału w kursie było także przejście wstępnej selekcji. Dowódcy batalionów przeprowadzili weryfikację osób, które spełniały wymagania narzucone przez dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej - zaznacza rzecznik podkarpackiej brygady kpt. Witold Sura.

Tym warunkiem do odbycia kursu, było posiadanie przez żołnierzy uprawnień ratownika medycznego lub ukończone szkolenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Terytorialsi wesprą medyków

Na szkolenie zakwalifikowało się 12 żołnierzy, którzy do piątku uczestniczą w kursie medycyny taktycznej - Tactical Combat Casualty Care. - Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkoleń, terytorialsi będą mogli skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych, na przykład podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli. Chodzi także o wsparcie i odciążenie personelu medycznego, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19 - mówi rzecznik.

- Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze otrzymają certyfikat „National Association of Emergency Medical Technicians". To rozpoznawalny i uznany dokument w NATO - podkreśla kpt. Sura.

Kto szkoli podkarpackich terytorialsów?

Instruktorzy to byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, specjaliści medycyny pola walki, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA.

Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.

St. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” – pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15-letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.

Podkarpaccy terytorialsi szkolą się z medycyny taktycznej. Mówi kpt. Witold Sura
Terytorialsi z 53. Batalionu Piechoty Lekkiej oddali krew w Siedlcach