Mandat za zostawienie ręcznika na plaży. Zaskakujący przepis obowiązuje w wielu kurortach

2022-08-08 10:30
Mandat za zostawienie ręcznika na plaży
Autor: Pexels

W niektórych zagranicznych kurortach grozi grzywna za rezerwowanie miejsca na plaży. Choć przepisy nie są wcale nowe, to można się na nie nieźle naciąć i solidnie za swój plażowy błąd zapłacić. Takie mandaty obowiązują w Chorwacji oraz Hiszpanii.

Okres wakacyjny i wysokie temperatury sprzyjają temu, by więcej czasu spędzać nad wodą i na plaży. Wielu Polaków decyduje się na taką formę wypoczynku, zapominając o tym, że obowiązują ich pewne ograniczenia. Wyjeżdżając za granicę możemy się mocno zdziwić niektórymi przepisami. Wśród nich jest ten mówiący o zakazie zajmowania miejsca ręcznikiem czy parawanem na plaży.

Nawet 1000 zł za zajmowanie miejsca ręcznikiem

Ambasada RP w Zagrzebiu opublikowała niedawno na swoim koncie na Facebooku porcję rad dla Polaków, którzy na miejsce wypoczynku wybrali Chorwację. Ostrzega ona plażowiczów, że coraz więcej nadmorskich gmin nakłada i egzekwuje kary za próbę rezerwacji ręcznikiem lub innym przedmiotem "swojego kawałka plaży". Jeżeli więc nie chcemy stracić ręcznika lub ulubionego dmuchanego flaminga, wystrzegajmy się tego typu zachowań. Dla przykładu w gminie Pirovac w Chorwacji ci, którzy nie podporządkują si regułom, muszą liczyć się z mandatem od 500 do 1500 kun, czyli od ok. 315 zł do ok. 1000 zł. Nie warto więc ryzykować. Podobne zasady obowiązują m.in. w gminie Baška. Chorwacja to nie jedyne państwo gdzie obowiązują takie przepisy. Podobnie jest w Hiszpanii. Tam taki proceder może kosztować 150 euro, czyli około 720 zł.

W naszym kraju również można otrzymać mandaty za nieodpowiednie zachowanie na plaży. Dla przykładu za zbyt głośne puszczanie muzyki można otrzymać nawet 500 zł kary. W krajobraz polskich plaż wpisane jest także śmiecenie. Porozrzucane papierki czy walająca się kukurydza nie tylko szkodzi środowisku, lecz także może poważnie nadwyrężyć portfel. Za porzucanie śmieci należy się bowiem mandat w wysokości 500 zł. Mandat w takiej samej wyskości można dostać za grillowanie i rozpalanie ognia.

Mandat 1,5 tys. zł czeka również na kobiety, które opalają się topless. Funkcjonariusze mogą uznać takie zachowanie za nieobyczajne i wręczyć dotkliwą karę. Warto zatem pamiętać o odpowiednim ubiorze. Surowo karane jest także głośne zachowanie na plaży. Za zakłócanie wypoczynku innym osobom można otrzymać mandat od 100 do 500 zł.

Pokazali, że graffiti to sztuka. Niesamowite prace artystów street artu w Lublinie.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Bez wstydu możesz spojrzeć w lustro od 6/10

Pytanie 1 z 10
Z iloma województwami sąsiaduje województwo opolskie?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE