Krajowy Zasób Nieruchomości przyznał miastu Przemyśl 3 miliony zł na budowę mieszkań. Machina nabiera rozpędu! [AUDIO]

2021-04-13 16:22
zza
Autor: Pixabay

Pod koniec kwietnia zostanie powołana Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, do której obok kilku innych podkarpackich miast przystępuje Przemyśl i Medyka. Jej celem będzie realizacja inwestycji mieszkaniowych.

Co to jest Krajowy Zasób Nieruchomości?

Krajowy Zasób Nieruchomości to instytucja powołana w 2017 roku w celu zinwentaryzowania gruntów istniejących w zasobie Skarbu Państwa, które nadają się do budownictwa wielorodzinnego.

Do najważniejszych jego zadań należy m.in. :

  • gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład zasobu,
  • tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań,
  • podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych,
  • tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in.

Krajowy Zasób Nieruchomości współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. 

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Południe

Niedawno Krajowy Zasób Nieruchomości wyraził chęć przystąpienia do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Południe, razem z władzami Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki. W ramach tej spółki na Podkarpaciu ruszy wkrótce budowa kilkuset nowych lokali mieszkalnych. W Przemyślu nowe bloki powstaną na Bakończycach, na połączonych działkach należących KZN-u i miasta.

– W naszym mieście w ramach SIM w pierwszym etapie powstanie ponad 200 mieszkań, które mają być przede wszystkim dostępne cenowo. Myślę, że nikomu nie trzeba udowadniać jak bardzo są one potrzebne młodym ludziom, którzy często emigrują z takich miast jak Przemyśl, czy Sanok i Mielec do dużych miast w poszukiwaniu pracy, a dzięki tej inicjatywie także ci młodzi ludzie będą chętniej u nas zostawać, tutaj pracować i zakładać swoje rodziny. – powiedział Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

SIM Południe zostanie powołany aktem notarialnym pod koniec kwietnia. Wtedy rozpoczną się prace prowadzące do uzyskania pozwoleń na budowę w poszczególnych miastach, wchodzących w skład spółki, w tym też w Przemyślu.

3 miliony dla Przemyśla

Machina poszła w ruch, pieniądze o które zwrócił się prezydent Przemyśla do KZN-u kilka tygodni temu zostały już naszemu miastu przyznane.

- To są takie pieniądze startupowe: na przygotowanie formuły prawnej, prace ziemne, na wszystkie kwestie, które są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Następnie SIM będzie ubiegała się o kolejne środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, ze środków rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. - mówi Michał Sroka, zastępca prezesa KZN. 

Na razie 3 miliony złotych na start zostały przyznane decyzją prezesa KZN Przemyślowi i innym gminom z Podkarpacia, które wchodzą w skład SIM Południe. Jak powiedział RADIU ESKA zastępca prezesa M. Sroka: „to wszystko dzieje się na naszych oczach”.

- Przygotowanie inwestycji często trwa dłużej niż sama inwestycja, ale jesteśmy już w bardzo zaawansowanej fazie tych przygotowań, kolejny krok to pozwolenia na budowę! - podsumowuje M. Sroka.

POSŁUCHAJ całej telefonicznej rozmowy z MICHAŁEM SROKĄ:

KZN będzie budował mieszkania w Przemyślu
Najwyższy punkt widokowy w Przemyślu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE