Murale na Serbańskiej w Przemyślu

i

Autor: Anna Cichy

Kolejny imponujący mural powstał w Przemyślu [ZDJĘCIA]

2021-08-12 14:54

Tym razem to jedna z najstarszych grafik przedstawiająca Przemyśl, pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku, autorstwa Georga Brauna i Abrahama Hogenberga. Mural zdobi ścianę kamienicy przy ulicy Serbańskiej, należącej do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, w miejscu wyjścia z podziemnej trasy turystycznej.

- Jest przepiękny! Na takie obrazy to aż się chce patrzeć! - usłyszeliśmy od przechodzącej ulicą Serbańską przemyślanki. - Oby więcej takich inicjatyw w Przemyślu! - dodała.

Rzeczywiście mural zachwyca nie tylko jakością wykonania, ale treścią! To jeden z najstarszych widoków starego Przemyśla zachowany na grafice "Civitates Orbis Terrarum" Georga Brauna i Fransa Hogenberga, wydanego w latach 1617-1618 w Kolonii.

Widok na Przemyśl od strony Sanu. Tak właśnie miasto nad Sanem wyglądało w XVII wieku! Mural ma około 70 metrów kwadratowych.

Lokalizacja muralu też nie jest przypadkowa: niewielu przemyślan niestety wie o tym, że Kamienica nr 7 należy do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, tu mieści się Dział Historii i właśnie w tej kamienicy znajduje się wyjście z podziemnej trasy turystycznej, gdzie obecnie trwają intensywne prace rewitalizacyjne.

Pomysłodawcą tej pozytywnej inicjatywy jest Paweł Szynal, przemyski społecznik, za którego staraniem w maju jedna ze ścian kamienic na Rybim Placu dostała nowe życie dzięki imponującemu muralowi przedstawiającemu chłopca z rybą. Tym razem Pawłowi również udało się pozyskać sponsorów, a efekty znów są wspaniałe.

- Pomysł na ten mural narodził się w dniu odsłonięcia naszego pierwszego muralu na Rybim Placu. Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zaproponował nam współpracę, a my bardzo chętnie ją podjęliśmy. - powiedział nam Paweł Szynal.

Prace trwały niespełna trzy tygodnie. Stroną artystyczną zajęła się Weronika Nalepa oraz Przemysław Nicewicz – przemyscy artyści, którzy brali udział w powstaniu poprzedniego muralu.

Wewnątrz kamienicy jest kolejny mural

Ten znajduje się wewnątrz kamienicy w patio. Oba są ilustracją do historii podziemnej trasy turystycznej, która opowiada o historii Przemyśla z XVI i XVII wieku, kiedy to przez Przemyśl i okolice przechodziły ważne szlaki handlowe, a w kamienicy pod numerem 7 w tamtym czasie mieszkał kupiec, który uprawiał handel. Mural wewnątrz kamienicy przedstawia mapę szlaków handlowych pomiędzy Morzem Bałtyckim, a Morzem Czarnym, z Przemyślem, znajdującym się w samym środku tego szlaku. Jego autorem jest Tomasz Król, z Działu Edukacji, Promocji i Wystaw Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

- Jestem pełen wdzięczności i podziwu dla sponsorów, którzy w ten sposób widzą swoją rolę. Nie wybierają oni tradycyjnej formy reklamy, tylko reklamują się pokazując piękno i historię naszego miasta i upiększają w ten sposób Przemyśl nie jakąś banalna reklamą, tylko czymś, co dodaje miastu urody. - powiedział Jan Jarosz, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

To nie koniec! Powstaną kolejne murale!

Zapytany o plany na przyszłość, Paweł Szynal zdecydowanie odpowiada:

- Plany na przyszłość? Ambitne. Zdecydowanie Ambitne! Na przyszły rok mamy już podpisane umowy na kolejne dwa murale po około 450 metrów kwadratowych. Jeden powstanie przy ulicy Kazimierzowskiej, a drugi w okolicach dworca PKP. Samych projektów jeszcze nie znamy. Zostaną wyłonione w konkursie, podobnie jak stało się to w przypadku pierwszego muralu przy Rybim Placu.

TOUR DE POLOGNE w Przemyślu
Sonda
Czy w cyrku powinny występować zwierzęta?