Jaka będzie zima 2020/2021? Będzie biało? Jest długoterminowa prognoza pogody IMGW

2020-11-13 13:18 Sylwia Indycka-Rosół
Jaka będzie zima?
Autor: Pixabay

Czy zima 2020/2021 będzie zimą stulecia? Czy będzie biało? A może tegoroczna zima będzie wyjątkowo ciepła? IMGW podało długoterminowa prognozę pogody. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Jaka będzie pogoda w zimie 2020/2021?

Kiedy dzieci cieszą się z chłodu i śniegu, większość dorosłych przelicza pieniądze na opał. Zima w Polsce bywa kapryśna. Są lata, kiedy święta bożonarodzeniowe są białe, ale i takie, które przypominają bardziej wrzesień. Jak będzie tym razem? IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody. 

Jaka będzie pogoda w grudniu 2020?

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny grudzień będzie ciepły i raczej suchy:

"W całym kraju średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. Miesięczna suma opadów na ogół w „normie”. Na północnym wschodzie suma opadów „powyżej normy”, na południowo wschodnich krańcach „poniżej normy”" - pisze IMGW.

Jaka będzie pogoda w styczniu 2021?

Styczeń także będzie ciepły. Więcej opadów można spodziewać się na północy Polski i w jej centrum, południe i zachód będą bardziej suche:

"W całej Polsce średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. W centrum i na północy miesięczna suma opadów „powyżej normy”. Na południu i przy zachodniej granicy suma opadów „w normie”.

Jaka będzie w lutym 2021?

Luty będzie cieplejszy na wschodzie kraju i raczej suchy:

"Na zachodzie kraju średnia miesięczna temperatura „w normie”, na wschodzie „powyżej normy”. Miesięczna suma opadów w całej Polsce przeważnie „w normie”. Na północnym wschodzie suma „powyżej normy”.

Co oznacza temperatura powyżej lub poniżej normy? Jak interpretować opady?

Prognozy długoterminowej nie zrozumiemy bez zrozumienia pojęć średnich temperatur i opadów powyżej, poniżej normy lub w normie. IMGW wyjaśnia, jak należy odczytywać te pojęcia"

"Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:* „powyżej normy” można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010,* „poniżej normy” można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1981-2010,* „w normie” można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samychmiesięcy w latach 1981-2010".

Więcej szczegółów na temat długoterminowej pogody na zimę można znaleźć TUTAJ.

Posłuchaj o lekach na kaszel suchy i mokry. Co warto zażyć? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Pirat drogowy za kierownicą tira