Ratusz

i

Autor: Urząd Miasta w Poznaniu

Miasto

Zakończył się remont Muzeum Poznania w Ratuszu. Kosztował ponad 7,5 miliona złotych!

2024-02-29 8:29

Remont Muzeum Poznania trwał od 5 lat. Od 27 lat podziemia ratusza były niedostępne dla zwiedzających. 1 marca czeka nas oficjalne otwarcie.

Muzeum Poznania w Ratuszu na Starym Rynku po remoncie

Gotyckie podziemia poznańskiego Ratusza zostaną udostępnione zwiedzającym, po raz pierwszy od ponad 27 lat. W piwnicach możemy zobaczyć między innymi oryginalny pręgierz czy dyby.

- My będziemy mówić o Ratuszu gotyckim, który udało nam się odkryć w ciągu tych długich badań architektonicznych. Ten pierwszy, gotycki Ratusz był niewielki, kwadratowy i piętrowy - powiedziała nam kierownik Muzeum Poznania Magdalena Mrugalska-Banaszak. 

Otwarcie wystawy przed Ratuszem na Starym Rynku. Koziołki pojawią się aż trzy razy!

1 marca o godzinie 18 wszystkich chętnych będzie czekało oficjalna uroczystość otwarcia wystawy przed Ratuszem. Wówczas po raz trzeci tego dnia na wieży zegarowej pojawią się koziołki, które będą trykać się aż 18 razy. Następnie będzie można wejść do muzeum.

- W piątek o 18:00 na schodach Ratusza razem z Panią Kierownik powitamy wszystkich i zaprosimy do Ratusza. Będzie można go zwiedzać do późnych godzin wieczornych, nawet do 22. Udostępniamy piwnice budynku w formie takiej, której nikt wcześniej nie widział - zapowiadał na konferencji przed otwarciem wystawy dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki.

Podczas weekendu otwarcia, na terenie Muzeum będzie funkcjonowała kawiarenka. Także z tej okazji poznańskie koziołki będą trykać się, nie tak jak dotychczas dwa razy, a trzy: o 12:00, 15:00 i 18:00.

Budowa mostów Berdychowskich w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!