Kwalifikacja wojskowa w 2 LBOT

i

Autor: 2LBOT/WOT Kwalifikacja wojskowa w 2 LBOT

Bezpieczeństwo

Za nami kwalifikacja wojskowa. W Poznaniu nie stawił się na niej co czwarty wezwany!

2024-04-24 13:13

Za nami kwalifikacja wojskowa 2024. Została ona także przeprowadzona w Poznaniu. Jak się okazało w stolicy Wielkopolski aż co piąta osoba nie stawiła się na kwalifikacji. Co grozi takim osobą i z jakimi konsekwencjami muszą się oni liczyć?

Kwalifikacja wojskowa - dla kogo jest skierowana?

W tym roku szczególną uwagę na kwalifikacji wojskowej poświęcono mężczyzną urodzonym w roku 2005. Kwalifikacja ma na celu ocenę zdolności młodych ludzi do służby w przypadku mobilizacji. Ile osób w Poznaniu zostało poddanych kwalifikacji?

Jak informuje Elżbieta Banaś z  Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, w Poznaniu na kwalifikacji stawić się miało około 2800 osób. Zdecydowana większość osób, które przeszły kwalifikację, otrzymała kategorię A, co oznacza pełną zdolność do służby wojskowej i możliwość szybkiego zmobilizowania w razie potrzeby. Jednak jak się okazuje nie wszyscy przybyli na wskazany termin. Około 1/4 osób nie przyszła na wskazany termin.

- Wezwania były wysyłane listami poleconymi za potwierdzeniem odbioru. Część osób od razu odpowiedziało nam, że nie mogą stawić się w wybranym terminie - informuje Elżbieta Banaś. Osoby które się nie stawiły przed tym jednak nie uciekną. Jeśli z jakiś powodów nie mogły przybyć na kwalifikację, czeka ich to w kolejnym roku. Duża część osób która nie przybyła to ludzie, którzy np. wyjechali z rodzicami ale nadal zameldowani są na terenie Poznania. Do nich także trzeba było wysłać pismo.

W tym roku także do kilku osób które nie stawiły się na wezwanie zapukała policja.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Wojsko Polskie przed laty i dziś. Co wiesz o naszej armii? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
Kto był Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych w Polsce w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku?