Dom pełen roślin. Wielkanoc na zielono

i

Autor: Zdjęcia: Michał Skorupski, stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk/Happy Place Baranek z cukru, nie może go zabraknąć na wielkanocnym stole.

Tradycja

Wielkanocne ABC. Dlaczego malujemy jajka, przystrajamy palmy i co symbolizuje zając?

Wielkanoc to najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan. To bardzo ważne dni, które upamiętniają ostatnie dni życia Jezusa, jego śmierci, a przede wszystkim zmartwychwstanie. Skąd wzięły się tradycje malowania jaj lub przystrajania palem? Szczegóły znajdziecie w tekście.

Święta wielkanocne 2024. Kiedy?

W tym roku Niedziela Wielkanocna wypada 31 marca. Dodajmy, że dzień później celebrowany jest Poniedziałek Wielkanocny, zwany również Lanym Poniedziałkiem. Co ciekawe, w tym roku jego termin zbiegnie się z innym, znanym "świętem" czyli z Prima aprilis, ponieważ Śmigus-dyngus wypada 1 kwietnia.

Wielkanocne ABC. Kilka słów o najpopularniejszych tradycjach

Tradycja barwienia jaj jest w Polsce głęboko zakorzeniona i sięga nawet do X wieku. Co ciekawe pierwsze jaja malowano woskiem i dopiero barwiono naturalnymi barwnikami. Jajo ma wiele symboli: oprócz tego, że jest jednym z pokarmów tradycyjnie spożywanym na Wielkanoc, to kolorowe jaja są znakiem odrodzenia przyrody. Kolorowe jaja a w chrześcijaństwie odnoszą się do wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa.

Kolejnym kluczowym symbolem Świąt Wielkanocnych jest palma wielkanocna. Jest to nieodłączny element towarzyszący obchodom Wielkanocy. Wielkanocny bukiet powinien zawierać wierzbowe gałązki i rośliny wiecznie zielone m. in.: bukszpan, borówka lub cis. Zielone rośliny symbolizują nieśmiertelność duszy.

Interesuje Was co symbolizuje wielkanocny zając? W chrześcijaństwie zajączek jest symbolem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Co więcej, jego pojawienie się w okresie Wielkanocy przypomina o tym, że Chrystus powstał z martwych, uciekając przed śmiercią jak zając. Zajączek jest również symbolem odrodzenia, nadziei i radości.

Z kolei baranek upieczony z ciasta, wykonany z lukru lub masła jest znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego (Chrystus jest nazywany Barankiem Bożym). Jest triumfem życia nad śmiercią. Barankowi przypisuje się także niewinność i łagodność. Z kolei kurczak związany jest z jajkiem dlatego podobnie jak ono, symbolizuje odradzanie się i nowe życie.

Tak przed laty w Polsce wyglądała Wielkanoc. Sprawdźcie naszą galerię!

Wielkanocne święcenie pokarmów z turkami