Wiekowe drzewa na Ratajach zostaną wycięte? Deweloper z Warszawy chce na ich miejsce postawić wysokie budynki

Kolejne poznańskie drzewa mogą zostać wycięte. Mieszkańcy Rataj walczą z deweloperem o ocalenie okolicznych drzew. Na ich miejsce wybudowane mają być wysokie budynki. Drzewa są pomnikowych rozmiarów, a niektóre z nich mogą mieć nawet 200 lat!

Kolejne drzewa do wycinki w Poznaniu?

Mieszkańcy Rataj obawiają się kolejnej wycinki drzew. Chodzi o teren dawnej fabryki KCP obecnie teren należy do miasta. Znajdują się na nim liczne drzewa, które liczą kilkadziesiąt lat. Na wrześniowej sesji Rady Osiedla Rataje podjęto uchwałę wnoszącą o niezmienianie przeznaczenia tego terenu, jako obszaru zielonego. Z decyzją rady utożsamiają się okoliczni mieszkańcy. Jednak do Wydziału Urbanistyki i Architektury w Poznaniu firma Robyg Wega Development sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie skierowała wniosek  o ustalenie warunków zabudowy tego obszaru.

Deweloper z Warszawy ma w planach postawić na Ratajach wysoki budynek mieszkalny wielorodzinny, z usługami na parterze oraz towarzysząca mu infrastrukturą w tym również podziemną halą garażową.  Pomysł nie podoba się mieszkańcom okolicy, którzy z powodu inwestycji obawiają się wzmożonego ruchu samochodowego, zacienienia terenu oraz wycięcia cennego drzewostanu.

Walka o drzewa na Ratajach

Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska przeprowadził oględziny spornego terenu i na jego podstawie uznał, że drzewa ze względu na wartość przyrodniczą oraz znaczenie w lokalnym ekosystemie powinny być pozostawione. Przynajmniej kilka z drzew, które rosną na zagrożonym terenie, spełnia wymogi pomników przyrody. Rosną tam trzy około 200-letnie dęby szypułkowe. Dodatkowo  przynajmniej sześć drzew ma obwody przekraczające 200 cm. Nie ma więc możliwości, by ewentualne nasadzenia zastąpiły ich wartości przyrodnicze i społeczne na tym terenie.

We wtorek, 25 października do rady miasta Poznania złożona została również petycja  o objęcie ochroną w formie pomników przyrody grupy drzew przy ulicy Rataje. Złożona została przez działacza Stowarzyszenia My Poznaniacy Lechosław Lerczak.

Mieszkańców w sporze z deweloperem wspiera również Rada Osiedla Rataje. – My jako Rada Osiedla Rataje zawsze będziemy działać w pierwszej kolejności w interesie mieszkańców. Dlatego już podjedliśmy odpowiednie kroki, aby wesprzeć mieszkańców w walce o ocalenie drzew – zapewnia radny Artur Świątkowski.

Warszawski deweloper zapewnia, że jego działania nie mają na celu szkody dla lokalnej infrastruktury przyrodniczej. – W nawiązaniu do planowanej inwestycji przy ul. Zamenhofa w Poznaniu podkreślamy, że jesteśmy obecnie na etapie analizy urbanistycznej uwzględniającej najwartościowsze drzewa na tym obszarze. Rozwiązania są uzgadniane i konsultowane z Wydziałem Ochrony Środowiska UM Poznań. Mamy na celu zachowanie najcenniejszych okazów poprzez pozostawienie ich lub przesadzenie w obrębie naszej działki – informuje biuro prasowe firmy Robyg. 

Sonda
Jesteście za ocaleniem wiekowych drzew na Ratajach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE