samolot

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Włochy

We Włoszech zobaczycie jedyne takie lotnisko na świecie. To wyjątkowy projekt, gdzie na dachu będzie winnica!

Włosi słyną z wina, nic więc dziwnego że właśnie w tym kraju powstanie winnica na dachu! Mowa o przebudowie lotniska im. Amerigo Vespucciego we Florencji. Po remoncie będzie miało na dachu kilkuhektarową winnicę! Jest to pierwsze tego typu lotnisko na świecie.

Takiego lotniska nie zobaczycie w żadnym miejscu na świecie. Jak się okazuje, za kilka lat podróżujący do Florencji będą mogli skorzystać ze zmodernizowanego lotniska im. Amerigo Vespucciego, które ma zastąpić istniejący port lotniczy, znajdujący się na północno-zachodnich rubieżach stolicy Toskanii - wyjaśnia Rzeczpospolita. Szykuje się wyjątkowy projekt. 

Włochy: tutaj powstanie pierwsze na świecie lotnisko z własną winnicą!

Toskania słynie z wysokiej klasy win. Nic więc dziwnego, że lotnisko z winnicą na dachu powstanie właśnie w tamtych okolicach. Przebudowa lotniska ma ruszyć już niebawem.

Jeśli odwiedzicie ten obiekt po remoncie, nie zobaczycie tam już szarego dachu, a rzędy winorośli. Jak wyjaśnia Rzeczpospolita, autorami projektu są pracownicy z biura architektonicznego Rafael Viñoly Architects, którzy postanowili umieścić na dachu nowego lotniska prawdziwą winnicę. Ma to być ukłon w stronę tradycji winiarskim Toskanii i jednego z flagowych elementów tamtejszego krajobrazu.

Ma dachu lotniska powstanie ponad 7-hektarowa winnica

Projekt winnicy na dachu lotniska zakłada, że latorośla będą sadzone na 7,7-hektarowej powierzchni. Precyzując, winnicę będzie tworzyło 38 rzędów winnej latorośli, z której w przyszłości ma powstawać wino.

Winnica będzie pokrywać długi, łagodnie opadający dach. Co ciekawe, między rzędami winorośli znajdzie się miejsce dla przeszkleń doświetlających wnętrze obiektu. Ogromna hala będzie mieścić terminale odlotów i przylotów, znajdujące się po dwóch przeciwnych stronach lotniska - czytamy w Rzeczpospolitej.

Co zakłada nowy projekt lotniska im. Amerigo Vespucciego we Florencji?

Jak wiadomo, na miejscu będą dostępne lokale gastronomiczne, sklepy i wiele innych punktów usługowych typowych dla nowoczesnego lotniska.

Aby zwiększyć dostępność nowego lotniska, powstanie infrastruktura komunikacyjna, łącząca obiekt z resztą miasta i całym regionem. Służyć mają temu przede wszystkim nowe linie kolei miejskiej. Dodatkowo reorientacji ulegnie położenie pasu startowego, który zostanie przesunięty o 90 stopni. Będzie on też dłuższy od tego, który istnieje obecnie - wymienia Rzeczpospolita.

Przebudowę lotniska zaplanowano w dwóch fazach. Ukończenie pierwszej z nich powinno nastąpić już w 2026 roku, z kolei druga faza ma zakończyć się w 2035 roku.

Mówiąc o Florencji nie zapomnijmy o stolicy Włoch. Sprawdźcie jak prezentuje się Rzym.

Lotnisko w Modlinie bez bezpośredniego połączenia kolejowego. Jest przełom!