W Poznaniu otwarto centrum UNHCR: uchodźcy mogą tam uzyskać pomoc

2022-05-18 7:39
Punkt wsparcia finansowego UNHCR w Poznaniu jest otwarty od niedzieli do piątku w godz. 8.30-14
Autor: Poznan.pl

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w Poznaniu centrum wsparcia finansowego. Placówka działa na terenie Galerii Malta, ale aby skorzystać z oferowanej tam pomocy, trzeba najpierw wypełnić formularz online. Mogą to zrobić wszystkie osoby, które uciekły z Ukrainy do Polski po 24 lutego.

To kolejne centrum tego typu w kraju. Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, mogą otrzymać tam pomoc - ok. 700 złotych miesięcznie na pierwszą osobę w rodzinie i 600 na każdą kolejną. Kwota ta jednak nie może być wyższa niż 2500 złotych. Świadczenie to jest wypłacane przez trzy miesiące.

- Centrum zorganizowane jest podobnie, jak nasze pozostałe placówki w Warszawie czy Krakowie - wyjaśniał Alvaro Alabart z UNHCR. - Pracuje w nim około 40 osób, w większości znających język ukraiński lub rosyjski. Jesteśmy w stanie pomóc ok. tysiącu uchodźców dziennie.

Punkt wsparcia finansowego UNHCR w Poznaniu jest otwarty od niedzieli do piątku w godz. 8.30-14. W soboty centrum jest zamknięte. 

- Ukraińcy zawsze byli obecni w Poznaniu i wzmacniali miejską gospodarkę, ale od wybuchu wojny znacznie zmieniła się struktura tej grupy - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wcześniej byli to przede wszystkim mężczyźni, którzy przyjechali do Polski do pracy. Dziś to głównie kobiety i dzieci, którym pomoc ze  strony UNHCR jest bardzo potrzebna.

W  poznańskim centrum pomocy znajdzie się także punkt "Blue Dot", prowadzony przez UNHCR. Uchodźcy z Ukrainy mogą tam uzyskać poradę, skorzystają z nich także osoby z niepełnosprawnościami, uchodźcy ze społeczności LGBT+ czy kobiety, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć.

Na wizytę w centrum można się umówić jedynie poprzez formularz dostępny na stronie: help.unhcr.org/poland. Tam również można znaleźć więcej informacji o programie wsparcia finansowego UNHCR dla uchodźców z Ukrainy.

Galeria Malta w ostatnich tygodniach stała się ważnym centrum wsparcia społeczności ukraińskiej w Poznaniu - oprócz placówki prowadzonej przez UNHCR działa tu m. in. punkt nadawania numerów PESEL, a dla dzieci organizowane są bezpłatne zajęcia i opieka w ramach projektu "Malta dzieciom".

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE