Punkt wsparcia finansowego UNHCR w Poznaniu jest otwarty od niedzieli do piątku w godz. 8.30-14

i

Autor: Poznan.pl

W Poznaniu otwarto centrum UNHCR: uchodźcy mogą tam uzyskać pomoc

2022-05-18 7:39

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w Poznaniu centrum wsparcia finansowego. Placówka działa na terenie Galerii Malta, ale aby skorzystać z oferowanej tam pomocy, trzeba najpierw wypełnić formularz online. Mogą to zrobić wszystkie osoby, które uciekły z Ukrainy do Polski po 24 lutego.

To kolejne centrum tego typu w kraju. Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, mogą otrzymać tam pomoc - ok. 700 złotych miesięcznie na pierwszą osobę w rodzinie i 600 na każdą kolejną. Kwota ta jednak nie może być wyższa niż 2500 złotych. Świadczenie to jest wypłacane przez trzy miesiące.

- Centrum zorganizowane jest podobnie, jak nasze pozostałe placówki w Warszawie czy Krakowie - wyjaśniał Alvaro Alabart z UNHCR. - Pracuje w nim około 40 osób, w większości znających język ukraiński lub rosyjski. Jesteśmy w stanie pomóc ok. tysiącu uchodźców dziennie.

Punkt wsparcia finansowego UNHCR w Poznaniu jest otwarty od niedzieli do piątku w godz. 8.30-14. W soboty centrum jest zamknięte. 

- Ukraińcy zawsze byli obecni w Poznaniu i wzmacniali miejską gospodarkę, ale od wybuchu wojny znacznie zmieniła się struktura tej grupy - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wcześniej byli to przede wszystkim mężczyźni, którzy przyjechali do Polski do pracy. Dziś to głównie kobiety i dzieci, którym pomoc ze  strony UNHCR jest bardzo potrzebna.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

W  poznańskim centrum pomocy znajdzie się także punkt "Blue Dot", prowadzony przez UNHCR. Uchodźcy z Ukrainy mogą tam uzyskać poradę, skorzystają z nich także osoby z niepełnosprawnościami, uchodźcy ze społeczności LGBT+ czy kobiety, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć.

Na wizytę w centrum można się umówić jedynie poprzez formularz dostępny na stronie: help.unhcr.org/poland. Tam również można znaleźć więcej informacji o programie wsparcia finansowego UNHCR dla uchodźców z Ukrainy.

Galeria Malta w ostatnich tygodniach stała się ważnym centrum wsparcia społeczności ukraińskiej w Poznaniu - oprócz placówki prowadzonej przez UNHCR działa tu m. in. punkt nadawania numerów PESEL, a dla dzieci organizowane są bezpłatne zajęcia i opieka w ramach projektu "Malta dzieciom".