W jakim przypadku muszę odśnieżyć chodnik przed swoim domem? WYJAŚNIAMY!

2021-01-15 13:56
Pamiętacie takie zimy? Dawno nie było TAK DUŻO śniegu. Zobacz archiwalne zdjęcia z minionego stulecia
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Pamiętacie takie zimy? Dawno nie było TAK DUŻO śniegu. Zobacz archiwalne zdjęcia z minionego stulecia

Panujące za oknem warunki atmosferyczne, a przede wszystkim obfite opady śniegu, przypominają nam o obowiązkach właścicieli nieruchomości takich jak: odśnieżanie chodników przy posesjach, jak i zrzucanie nadmiaru śniegu z dachów budynków.

Prawo stanowi, że za odgarnięcie śniegu z chodnika przy budynku wielorodzinnym odpowiada jego zarządca, natomiast w przypadku prywatnych posesji, to właściciel ma obowiązek uprzątnąć ten fragment chodnika, który przylega bezpośrednio do jego domu.

W przypadkach bardzo obfitych opadów śniegu i zalegania go na dachach budynków, na zarządcach i właścicielach ciążą również obowiązki jego odśnieżania i usuwania lodowych sopli, co wynika z kolei z przepisów prawa budowlanego.

Co warto zabrać zimą w góry?

Niedopełnienie obowiązków w zakresie odśnieżania może przynieść liczne nieprzyjemne konsekwencje dla zarządcy lub właściciela od mandatu poczynając, a na sprawie sądowej o odszkodowanie, zadośćuczynienie, czy też rentę dla osoby pokrzywdzonej w wyniku wypadku na oblodzonym chodniku kończąc.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE