porodówka

i

Autor: pixabay.com

W 2022 r. w wielkopolskich szpitalach odebrano blisko 30 tys. porodów

2023-01-29 11:17

W ubiegłym roku w wielkopolskich szpitalach przyjęto 29 872 porody. Rok wcześniej placówki w regionie odebrały około 33 tys. porodów – podał wielkopolski NFZ. 20 proc. porodów w regionie przeprowadzono w poznańskim szpitalu ginekologiczno-położniczym przy ul. Polnej.

Rzecznik prasowa Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marta Żbikowska-Cieśla poinformowała, że w ubiegłym roku placówki w regionie sprawozdały 29 872 porody. „Natomiast w 2021 r. w szpitalach naszego regionu odebrano około 33 tys. porodów” – podała.

Według statystyk NFZ w ubiegłym roku najwięcej hospitalizacji porodowych odnotowano w subregionie poznańskim - około 16,5 tys. W subregionie kaliskim odebrano 5,6 tys. porodów, w leszczyńskim – ponad 3,1 tys., w konińskim – ponad 2,6 tys., a w subregionie pilskim około 2 tys.

W ubiegłym roku najwięcej porodów w Wielkopolsce - 5856 - odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu. Według danych Funduszu w 2021 r. w tej placówce przyjęto 6834 porodów.

W Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu odebrano w ub. roku 1977 porodów, w SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu – 1969, a w ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim 1720. Dla porównania w SPZOZ w Kępnie w ubiegłym roku odebrano 728 porodów, a rok wcześniej – 735.

W komunikacie NFZ zaznaczono, że Szpital Ginekologiczno-Położniczy UM przy ul. Polnej w Poznaniu i placówka w Ostrowie Wielkopolskim to lecznice o najwyższym stopniu referencyjności oddziału neonatologicznego, czyli prowadzące także najtrudniejsze ciąże.

W szpitalu przy ul. Polnej 62 proc. rodzących stanowiły pacjentki z Poznania i powiatu poznańskiego. „Aż 84 procent urodzonych dzieci zostało zakwalifikowanych jako zdrowe, czyli te porody mogłyby być przyjęte również w innych szpitalach posiadających oddziały porodowe, a jedynie 16 procent to dzieci chore, dla których przeznaczony jest II lub III poziom referencyjny” – zaznaczono w komunikacie NFZ.

Według danych Funduszu w placówce przy Polnej urodziło się w ubiegłym roku 181 ciężko chorych noworodków, które wymagały opieki neonatologicznej na III poziomie. W komunikacie NFZ zaznaczono, że w szpitalu przy ul. Polnej, podobnie jak rok wcześniej, przyszło na świat 20 proc. nowo narodzonych Wielkopolan.

Statystyki Funduszu wykazały, że w 2022 r. szpitale w Wielkopolsce odnotowały 2285 porodów odebranych od kobiet zameldowanych poza regionem, z czego najwięcej – 501 - od mieszkanek woj. lubuskiego i dolnośląskiego – 455.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE