UAM zaciska pasa. Cel na nowy rok akademicki, ograniczyć zużycie energii

2022-09-28 13:08
Kryzys energetyczny na UAM
Autor: UAM

We wtorek, 27 września w Sali Lubrańskiego odbyła się konferencja prasowa UAM związana z nadchodzącym rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Mówiono o planach dydaktycznych i nowych badaniach naukowych, ale i o ograniczaniu zużycia energii. Ceny prądu dla poznańskich uczelni wzrosły, aż ośmiokrotnie!

UAM rozpoczyna egzamin z oszczędzania energii

Inauguracja nowego roku akademickiego 2022/2023 odbędzie się już 3 października. Jednak już teraz wiadomo, ze nie będzie to łatwy rok dla samej uczelni. Podczas wtorkowej (27 września) konferencji prasowej rektorka uczelni poinformowała o przygotowywaniu planu oszczędnościowego na nowy rok akademicki.

„Przygotowujemy plan oszczędnościowy, który będzie dotyczył wszystkich aspektów naszej działalności, przy czym najmniej dydaktyki i badań naukowych. Będziemy ograniczać zużycie energii, natomiast nie chcielibyśmy by oszczędności odbijały się zwłaszcza na jakości pracy dydaktycznej. Nie zakładamy na razie przechodzenia na nauczanie zdalne” – poinformowała Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po tym jak unieważniono pierwszy przetarg na nowego dostawcę energii elektrycznej oznaczający ośmiokrotnie wyższe koszty niż dotychczas. Poznańskie uczelnie wspólnie poszukują nowego dostawcy prądu, a przetargi nadal trwają.

Na Morasku będzie zimniej i ciemniej?

Uczelnia planuje również oszczędzać na ogrzewaniu. Temperatura w salach wykładowych ma zostać obniżona o około 1-2 stopnie Celsjusza. Uniwersytet Adama Mickiewicza rozważa też ograniczenie oświetlenia na terenie kampusu Morasko.

"Dziś już wszyscy wiemy, że czeka nas trudny rok, rosną koszty energii i ogrzewania. Tym bardziej cieszę się, że na przełomie roku oddamy do użytku nowy, piękny i nowoczesny akademik na Morasku na 400 miejsc" - mówił prorektor prof. Tadeusz Wallas, bo podobnie jak w ubiegłych latach miejsc w akademikach brakuje.

Niewykluczone jest również częściowe przeprowadzanie zajęć na studiach niestacjonarnych w formie zdalnej. Studenci mogliby w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy na dojazdach. Decyzje w tej sprawie należeć będą jednak do dziekanów.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE