Chrzest święty

i

Autor: Canva Pro

Religia

Trudniej będzie można zostać rodzicem chrzestnym? Od 2024 roku jest więcej warunków do spełnienia!

Od 2024 roku ma wzrosnąć liczba warunków, oraz zaświadczeń i dokumentów, które będzie trzeba wypełnić, by zostać rodzicem chrzestnym. Będzie więc trudniej o to, by być jak najbliżej rodziców biologicznych w tym ważnym dla rodziny dniu. Ksiądz będzie mógł zadawać nawet bardzo intymne pytania.

Jak zostać rodzicem chrzestnym?

Gdy w naszej rodzinie, szczególnie naszemu rodzeństwu rodzi się dziecko, a jesteśmy osobami wierzącymi, także dla nas rozpoczyna się dość ważny etap w życiu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że członek rodziny poprosi nas o to, byśmy zostali rodzicem chrzestnym dla ich dziecka. Teraz może to nie być takie proste!

Zostanie rodzicem chrzestnym będzie trudniejsze od 2024 roku?

Dawniej do tego, by zostać rodzicem chrzestnym wystarczyło zaświadczenie o byciu ochrzczonym i bierzmowanym z naszej rodzinnej parafii. Oprócz tego, że należy mieć minimum 16 lat i być katolikiem, należy być po rozmowie z księdzem. Poza potrzebnymi dokumentami i zaświadczeniami o byciu wierzącym i praktykującym katolikiem, ksiądz może zapytać nas o dość intymne szczegóły!

O co może nas zapytać ksiądz?

Ksiądz może zapytać nas o to, czy żyjemy zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, czy żyjemy w związku niesakramentalnym, bądź konkubinacie. Chodzi tu o np. mieszkanie ze sobą pary bez ślubu kościelnego. Taka osoba powinna także co niedzielę uczęszczać do kościoła. Nie powinna także być ukarana jakąkolwiek karą kanoniczną, jak ekskomunika. W przypadku łamania tych zasad, ksiądz może nam nie wydać zaświadczenia.

Zobaczcie ile teraz trzeba zapłacić za chrzest!

Jakie obowiązki ma matka chrzestna?
Listen on Spreaker.