Tour de Pologne 2023. Tim Merlier zwycięzcą 1. etapu, który finiszował na Torze Poznań

2023-07-29 16:47

Tour de Pologne 2023. Za nami pierwszy etap największego wyścigu kolarskiego w Polsce. Najlepszy okazał się Belg Tim Merlier. Dwóch Polaków uplasowało się w czołowej dziesiątce. Na trasie pod koniec etapu doszło do kilku groźnych sytuacji.

Tour de Pologne 2023. Start i meta w Poznaniu

W sobotę (29 lipca) wystartował 80. Tour de Pologne. Punktualnie o godz. 12:00 kolarze wyruszyli z Międzynarodowych Targów Poznańskich i mieli do pokonania trasę o długości 183,7 km, która przebiegała przez powiat poznański.

Zawodnicy ruszali na trasę w pełnym słońcu, ale na trasie spotkał ich także deszcz. Finisz miał miejsce na Torze Poznań, nad którym przeszła burza, gdy kolarze mieli około 30 kilometrów do mety. Wiatr wyrządził wiele szkód, które udało się jednak naprawić przed przyjazdem zawodników.

Wydawało się, że na metę wjedzie cały peleton. Tak się jednak nie stało. Jeszcze przed wjazdem na Tor Poznań doszło do kraksy. Około 6,5 km przed metą kilkunastu zawodników upadło na jezdnię. Ta sytuacja podzieliła peleton, który się rozciągnął. To jednak nie koniec upadków na pierwszym etapie. Na samym torze także upadło kilku zawodników, którzy mieli problemy z utrzymaniem przyczepności.

Ostatecznie w finiszu sprinterskim udział brało około 20 zawodników. Najszybszy okazał się Tim Merlier. Drugi był Olav Kooij, a trzeci linię mety przekroczył Fernando Gaviria.

Najlepszym z Polaków został Maciej Paterski, który zajął 6. miejsce. Tuż za nim uplasował się Stanisław Aniołkowski.

Trasa 80. Tour de Pologne

Tour de Pologne potrwa do 4 sierpnia. W niedzielę kolarze będą jeszcze w Wielkopolsce. Drugi etap rozpocznie się w Lesznie, a zakończy w Karpaczu. Trasa całego wyścigu prezentuje się następująco: