Największa pisanka na świecie

i

Autor: Pixabay/Screen ze strony Biurorekordow.pl

Wielkanoc

To największa pisanka na świecie. Padł nowy rekord Guinnessa! Jeszcze nie widzieliście tak olbrzymiego jajka!

W wielu częściach świata jajka na Święta Wielkanocne ozdabia się w inny sposób, w oparciu o różne lokalne tradycje. Bez względu na sposób ozdabiania skorupek, z reguły pisanki są małe. Jednak to jajko w ogóle nie przypomina tych, znanych nam, klasycznych kolorowych pisanek. Dlaczego?

Największa pisanka na świecie

Gdzie na świecie powstała największa pisanka, która ustanowiła oficjalny rekord Guinnessa? Szczegóły poniżej. Jesteśmy przekonani, że jej rozmiary wprawią Cię w osłupienie!

Tak wygląda największe w historii ozdobione jajko

Po raz kolejny mieszkańcy Pomerode w Brazylii przenieśli tę tradycję na nowy poziom, tworząc na coroczny festiwal największe w historii zdobione jajko wielkanocne. 18 lutego 2023 roku Associação Visite Pomerode w Brazylii odsłoniło rekordową pisankę, która mierzyła imponujące 16,72 m wysokości i 10,88 m średnicy - czytamy w serwisie Biuro Rekordów.

Pomerode, gmina w stanie Santa Catarina na południu kraju, znana jest jako najbardziej niemieckie miasto w Brazylii. Jak wyjaśnia Biur Rekordów, miejscowość jest także dobrze znane z corocznego festiwalu wielkanocnego „Osterfest”, jednego z największych świąt wielkanocnych w Ameryce Łacińskiej.

Widzieliście kiedyś tak ogromne jajko? Oczywiście jest to imitacja, jednak stelaż jest tak duży, że górną część konstrukcji, musiał mocować dźwig.

- Nasze gigantyczne jajko nawiązuje do tradycji Kaszub, regionu Pomorza, skąd pochodzili imigranci, którzy założyli nasze miasto. Budowanie i dekorowanie pisanki było ogromnym zadaniem, w które zaangażowało się wiele osób, ale z pewnością było warto! – powiedział Manfredo Goede, prezes Associação Visite Pomerode, cytuje serwis.

Projekt tej olbrzymiej pisanki wykonała lokalna artystka Joana Wachholz, z kolei cały stelaż ustawiała grupa zaangażowanych osób. Jajko zostało zbudowane przy użyciu żelaznej konstrukcji wewnątrz oraz włókna szklanego na zewnętrznej stronie. Sami przyznajcie, że robi wrażanie? 

Zobaczcie, jak prezentują się pisanki wygenerowane przez AI - propozycje od naszych Czytelników!

Pisanki, które wyglądają jak Magda Gessler