Wielkanoc

Tak przed laty wyglądała Wielkanoc w Polsce! Zobaczcie archiwalne zdjęcia

2024-03-31 14:53

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje ludowe. Część z nich zanika, są jednak takie, które kultywuje się do dziś. Święcimy jajka, zanosimy palmy do kościołów, malujemy pisanki i oblewamy się wodą w lany poniedziałek. Jednak nie wszystkie tradycje przetrwały, niektóre zostały zapomniane. Tak czy inaczej na starych fotografiach zobaczyć możemy jak kiedyś obchodzono Wielkanoc!

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. W Polsce, w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie.

Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego przypominamy wielkanocne zwyczaje - zarówno te bardziej, jak i mniej znane - krakowski odpust Emaus, kaszubskie "degowanie" czy obrzęd „Siuda Baba” w Wieliczce. 

Krakowski odpust Emaus

Jest to nazwa zwyczaju ludowego urządzanego w Poniedziałek Wielkanocny w niektórych miejscowościach Polski, Czech i Słowacji. Najbardziej popularny jest emaus krakowski, forma odpustu, odbywającego się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, nad rzeką Rudawą. Odpustowi towarzyszą kramy z kiermaszem zabawek ludowych, strzelnice sportowe, karuzele dla dzieci, loterie fantowe itp. Na straganach wyłożone są plastikowe zabawki, pierścionki z kolorowymi oczkami, słodycze, w tym tradycyjne serca z piernika. 

Kaszubskie "degowanie"

Zwyczaj kultywowany głównie na Kaszubach. To poniedziałkowy zwyczaj chłostania dziewcząt i młodych mężatek dëgówkami - rózgami z jałowca bądź brzeziny. Zwyczaj ten do dziś jest żywy, a dziewczęta raczej nie starają się go unikać, bo jego intensywność świadczy o powodzeniu.

Obrzęd „Siuda Baba”

Dawny, polski zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny, który współcześnie zachował się jedynie w podkrakowskich wsiach. Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien, by wysmarować je sadzą.

Wielkanoc w domu opieki w Skolimowie. Wzruszające słowa Teresy Lipowskiej