szkoła

i

Autor: Canva

Edukacja

Szkoły alternatywne zyskują na popularności

2024-03-28 11:46

Nieregulowane zajęcia, lekcje bez ocen - tak wygląda codzienność w szkole alternatywnej. Czym różnią się zajęcia w placówkach przyszłości od nauczania tradycyjnego? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

Zainteresowanie szkołami alternatywnymi rośnie

Bez kartkówek, ocen czy zadań domowych. Tak wyglądają szkoły przyszłości, których w mieście jest coraz więcej. -Czerpiemy z wzorców fińskich, gdzie poziom nauczania idzie z poziomem szczęścia dzieciaków - mówi Łukasz Srokowski założyciel jednej ze szkół alternatywnych w Poznaniu

- Mamy coś takiego co nazywa się mapa kompetencji, to jest cała podstawa programowa przepisana na takie kolorowe mapy.  Jeżeli uczeń opanuje jakąś umiejętności przychodzi do nauczyciela i sygnalizuje, że już potrafi, a nauczyciel później to weryfikuje czy na pewno to potrafi.

System w jakim uczą się dzieci jest inspirowany tym jak to wygląda w Finlandii. Takich szkół może przebywać, bo umiejętności wymagane przez pracodawców również ulegają przekształceniom. Właśnie przykład Finów pokazuje, że wysoką jakość edukacji można połączyć z wysokim poczuciem szczęścia i dobrostanu psychicznego.

- Zakładamy że nasi uczniowie potrafią tyle samo co w szkołach publicznych, ale mają też cały ten gorset umiejętności miękkich: lepszej pracy w grupie, lepszej samoświadomości, lepszego zrozumienia swoich emocji. No i przede wszystkim umiejętności krytycznego myślenia i analizowania tego, czego dzieciaki chcą się nauczyć - dodaje Srokowski.

Na razie dzieci uczą się w czterech klasach, w przyszłym roku ma otworzyć się piąta i nowy budynek, który pomieści nawet 250-ciu uczniów.