środa popielcowa

i

Autor: pixabay.com

Kościół

Środa Popielcowa: Czy trzeba iść do kościoła? Gdzie msze w Poznaniu?

2024-02-12 13:56

Środa Popielcowa zbliża się wielkimi krokami. W tym roku wypada ona 14 lutego, czyli tego samego dnia co walentynki. Czy tego dnia jest obowiązek uczestniczenia w mszy świętej? Gdzie w tym dniu odbędą się msze święte w Poznaniu?

Środa Popielcowa 2024: czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, który wypada dzień po zakończeniu karnawału. W Kościele katolickim dzień ten rozpoczyna okres Wielkiego Postu, który jest dla katolików czasem oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Popielec to obrzęd o bardzo ważnej symbolice, oznaczającej pokutę i oczyszczenie.Tego dnia w kościołach odbywają się liturgie, natomiast zamiast aktu pokuty, kapłan posypuje głowy wiernych popiołem.

Czy w środę popielcową trzeba iść do kościoła? Środa popielcowa nie jest świętem nakazanym. W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej, chociaż księża zachęcają do tego, aby zacząć Wielki Post od udziału w nabożeństwie i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty.

Środa Popielcowa 2024: Gdzie w Poznaniu iść do kościoła?

We wszystkich kościołach archidiecezji podczas Mszy św. obrzęd pokutny posypania głów popiołem.

  • Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego. Katedra Poznańska (Ostrów Tumski). Środa, 14 lutego 2024, godz. 18.00.
  • Msze święte u Franciszkanów w Poznaniu - godz. 7.00, 8.00, 9.00, 11.00 i 18.00.

W środę popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (dotyczy wiernych powyżej 14. roku życia) oraz post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta; dotyczy wiernych między 18 a 60 rokiem życia).

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!