Święty Mikołaj z Kuźni Raciborskiej. Kradł zabawki w markecie, nie zdążył rozdać po świecie

i

Autor: Archiwum "Święty" Mikołaj z Kuźni Raciborskiej. Kradł zabawki w markecie, nie zdążył rozdać po świecie

Święta

Skąd wywodzi się tradycja o Świętym Mikołaju? Rozwiewamy wątpliwości

Jesteście ciekawi, jak kiedyś wyglądał Święty Mikołaj? Skąd pochodzi ta tradycja, a także co tak naprawdę o nim wiemy? Koniecznie przeczytajcie nasz tekst.

Święty Mikołaj to prawdziwy symbol świąt. Najmłodsi piszą do niego listy, a potem wyczekują Wigilii z nadzieją, że może uda im się wychwycić moment, gdy pan z siwą brodą będzie kładł prezenty pod choinką. Z pewnością, będąc dzieckiem, wielu z nas miało takie marzenia. Co tak naprawdę wiemy o Świętym Mikołaju? Skąd wywodzi się ta tradycja? Odpowiedzi szukajcie w artykule.

Co wiemy o Świętym Mikołaju?

Święty Mikołaj urodził się około 270 roku i zapisał się w historii jako biskup Miry w Licji. Niestety nie ma zbyt wielu źródeł historycznych, które przybliżałby jego historię. Znane są tylko nieliczne fakty. Święty Mikołaj urodził się w Patarze (tereny obecnej Turcji) w majętnej rodzinie - relacjonuje szkolnastrona.pl.

Jego najbliżsi byli majętni, tak więc mógłby spokojnie korzystać z bogactwa, które posiadali jego rodzice. Jednak Święty Mikołaj, wybrał zupełnie inną drogę. Zajął się pomocą ubogim, a zwłaszcza dzieciom. Najmłodsi zawsze otrzymywali od niego jedzenie oraz inne przydatne przedmioty.

Poprzez chęć niesienia pomocy - został wybrany na biskupa. Zajmując tak ważną funkcję, nie przerwał swojej misji, nadal angażował się w pomoc ludziom. Mało tego! Uratował przed niesłusznym wyrokiem sześciu żołnierzy. Dodajmy też, że Święty Mikołaj czczony jest jako święty w kościele katolickim i prawosławnym.

Fakty z życia Świętego Mikołaja. Co o nim wiemy?

Zgodnie z historią Święty Mikołaj był biskupem, dlatego wyglądał zupełnie inaczej, od obecnego wykreowanego wizerunku.  Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja zawdzięczamy chociażby koncernowi Coca-Cola, który w latach 30. XX wieku zaczął zyskiwać na popularności, dzięki reklamom swoich produktów.

Dlatego, jak dobrze wiemy, wygląd Mikołaja jako biskupa z mitrą na głowie i pastorałem w ręce, stał się dla nas "nieaktualny". Dzisiaj nosi on czerwoną czapkę, płaszcz w tym samym kolorze i z reguły ma gęstą, siwą brodę.

Zobaczcie, jak wygląda Jarmark na Międzynarodowych Targach Poznańskich. 

Chatka Świętego Mikołaja w Lesznie

QUIZ. Jak dobrze znasz Świętego Mikołaja. Bijemy brawo za 10/10!

Pytanie 1 z 10
Jak według ludowych podań miał na imię jeden z reniferów Świętego Mikołaja?