Społeczna Agencja Najmu

i

Autor: Bartek Łojewski Społeczna Agencja Najmu

Mieszkania

W Poznaniu rusza Społeczna Agencja Najmu. Będą tańsze mieszkania! Na czym polega ten program?

2023-09-21 10:08

Miasto wraz z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych będzie pośredniczyło w wynajmie mieszkań. Kto może ubiegać się o takie lokum?

Tanie mieszkanie na wynajem w Poznaniu

Oferta skierowana jest do osób z tak zwanej luki dochodowej, czyli dla tych, które zarabiają zbyt dużo, żeby otrzymać mieszkanie komunalne, a za mało żeby kupić lub wynająć lokum z rynku komercyjnego:

- Nasza propozycja zakłada przejęcie wszystkich ryzyk przez ZKZL. Przez 12 miesięcy płacimy jak w zegarku, w razie jakiegokolwiek zniszczenia, to my pokrywamy szkody. Co istotne, parlament zwolnił osoby, takich właścicieli, którzy udostępniają nam lokal z podatku dochodowego. Wynajem będzie ograniczony tylko górnym progami dochodowymi. One są według mnie bardzo wysokie. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, średnie wynagrodzenie jest na poziomie 6400 zł, to nie jest brutto, ani netto, to nie mówimy tutaj o socjalu - powiedział prezes ZKZLu Tomasz Lewandowski.

W przypadku kolejnych osób w gospodarstwie domowym, kwota dochodów rośnie o 20%. Na początek program zakłada udostępnienie mieszkań dla stu rodzin. Poza niższym czynszem, wynajmujący mogą ubiegać się o dopłaty. Ich kwota będzie zależała od metrażu i liczby najemców.

- Chcemy wykorzystać potencjał mieszkań z zasobu prywatnego, które z różnych powodów nie są wynajmowane przez właścicieli, bo np. ktoś je odziedziczył i mieszka w innym mieście, albo nieruchomość czeka, aż dzieci podrosną i się tam wprowadzą lub obawia się problemów związanych z wynajmem, takich jak nierzetelni najemcy czy możliwe zniszczenie lokalu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Osoby, które są zainteresowane najmem lokalu, jak i właściciele mieszkań, mogą już zgłaszać się do programu - dodał.

Społeczna Agencja Najmu w Poznaniu. Korzyści dla właścicieli i wynajmujących

Obecnie SAN rozpoczyna poszukiwanie mieszkań od prywatnych właścicieli. Będą oni podpisywać umowę z ZKZL i to spółka miejska będzie odpowiedzialna za bieżące płatności i ewentualne remonty lokali.

- Publiczny partner, jakim jest ZKZL, to dla właścicieli wiarygodny kontrahent, który jest gwarancją stabilnego i regularnego wynajmu. Właściciele mieszkań - poza gwarancjami terminowej zapłaty w całym okresie najmu, otrzymania lokalu w stanie niepogorszonym i brakiem jakichkolwiek obowiązków związanych z kontaktami z najemcą - uzyskują też zwolnienie swoich dochodów z najmu z podatku dochodowego i VAT. Całościowym zarządzaniem nieruchomością zajmie się ZKZL - tłumaczą pomysłodawcy tego rozwiązania. 

O lokal z SAN będą mogli starać się zainteresowani spełniający kryteria dochodowe, które są uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym. Poza niższym niż rynkowy czynszem i bezpiecznym najmem lokatorzy będą mogli wnioskować o comiesięczne dopłaty do czynszu. - Kwota dopłaty będzie uzależniona od wielkości lokalu i liczby najemców. Przy gospodarstwie wieloosobowym może przekroczyć nawet 1000 zł, a przy większej kawalerce i 3 osobach zamieszkujących to może być 400-500 zł miesięcznie. Na stronie internetowej programu można znaleźć kalkulator dopłat do czynszu - zaznacza Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Kolejnym plusem uczestnictwa w SAN-ie będzie możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy ubieganiu się o lokal komunalny w przyszłości.

Jak się zgłosić do Społecznej Agencji Najmu?

Osoby zainteresowane wynajmem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu mogą do 20 października pobrać ze strony www.san.poznan.pl wniosek o udział w programie. Dokument należy wydrukować, podpisać, zeskanować i przesłać poprzez wyżej wymienioną stronę internetową lub dostarczyć osobiście do ZKZL. 

Z kolei nabór mieszkań do programu prowadzony jest w trybie ciągłym, również poprzez stronę www.san.poznan.pl.

Czy wiesz co robi poznaniak? Weź udział w naszym quizie!

Pytanie 1 z 10
Kiedy poznaniak się "kielczy" oznacza to, że się:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE