W Poznaniu działa 26 liczników rowerowych, który w tym roku zmierzyły już 5 milionów przejazdów

i

Autor: Rowerowy Poznań

Ruch rowerowy w Poznaniu zwiększony dwukrotnie w kilka lat!

2022-10-13 7:41

Poznań ma najwyższy w Polsce zmierzony udział podróży rowerem. W ciągu kilku lat ruch rowerowy w Poznaniu zwiększył się ponad dwukrotnie. Na podstawie danych z liczników rowerowych można oszacować, że ruch rowerowy przekroczył już 10% wszystkich podróży po mieście.

Zestawienie w oparciu o dane z kompleksowych badań ruchu porównujące Poznań, Wrocław, Gdańsk, Warszawę i Kraków przygotował WroData. Najlepiej wypada w nim stolica Wielkopolski.

Poznaniacy przesiadają się na rowery!

W 2013 roku udział ruchu rowerowego wynosił 4 procent w stosunku do wszystkich podróży. Przez kolejne sześć lat zwiększył się ponad dwa razy do 8,4% w 2019 r., a rokroczny wzrost wyniósł 13 procent. Program Rowerowy Miasta Poznania zakładał osiągnięcie 12% udziału ruchu rowerowego w Poznaniu do 2025 roku. Prawdopodobnie ten poziom uda się przekroczyć wcześniej.

Wszystko dzięki drogą dla rowerów!?

Dobry plan rozwoju sieci rowerowej, standardy budowy dróg rowerowych zapewniające wysoką jakość oraz realizacja inwestycji w kluczowe trasy rowerowe - wszystko to powoduje, że z roku na roku coraz więcej mieszkańców Poznania korzysta z roweru w codziennych podróżach - do pracy, szkoły czy na zakupy. Mieszkańcy wybierający rower przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2, smogu i hałasu. Dlatego konsekwentnie rozbudowywana jest sieć tras rowerowych w Poznaniu. 

Efekty poznańskich inwestycji są widoczne również na danych z 36 automatycznych liczników, zainstalowanych w 26 lokalizacjach. W tym roku zliczyły one już ponad 5 milionów przejazdów. Dzięki tym danym można weryfikować, czy przyjęte założenia rozbudowy dróg rowerowych są realizowane. Jednym z przykładów może być ruch na drodze rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Dzięki przedłużeniu trasy do Junikowa wzrósł on tam w ciągu ostatniego roku o 28 procent.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!