Gwara poznańska - czy znasz najciekawsze słowa?

i

Autor: Eska.pl

Rozrywka

Quiz. Najoryginalniejsze słowa w gwarze poznańskiej. Wiesz co oznaczają?

2024-04-12 14:32

Ruszamy w kolejną podróż przez gwarę poznańską. Tym razem wybraliśmy dla was najbardziej oryginalne i ciekawe słowa które można usłyszeć w Wielkopolsce. Wiecie co one oznaczają? Ostrzegamy jednak, że niektóre z nich są naprawdę trudne. Sprawdź się w naszym quizie i sprawdź swoją wiedzę.

Gwara poznańska bywa ciekawa ale też i trudna. Większość z nas zna jej podstawowe zwroty i słowa, jednak jest ona naprawdę bardzo rozległa i po poznańsku możemy określić naprawdę wiele rzeczy. Dziś przygotowaliśmy dla was quiz z gwary poznańskiej, który dla wielu może okazać się trudny. Wzięliśmy najciekawsze słowa o których być może nigdy nie słyszałeś! Jednak nie przejmuj się tylko sprawdź swoją wiedzę! Gwara poznańska skrywa wiele ciekawych słów które warto poznań!

Najoryginalniejsze słowa w gwarze poznańskiej. Wiesz co oznaczają?

Pytanie 1 z 10
Słowo "szuszwol" w gwarze poznańskiej oznacza człowieka:

Gwara poznańska - skąd się wzięła?

Gwara poznańska, czyli mowa mieszkańców Poznania, to konglomerat dialektu regionalnego oraz słów wziętych z języka niemieckiego. Do języka niemieckiego gwara nawiązuje nie tylko poprzez germanizmy mantel (płaszcz), ale i składnię: Tego nie idzie kupić (Tego nie można kupić), Żaden problem (Ta sprawa nie stanowi problemu). Charakterystyczne dla gwary są również przyrostki zdrabniające, np. wiaruchna (grupa ludzi). Obecnie gwara używana jest w coraz mniejszym stopniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!