Rusza cykl spacerów przyrodniczych organizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu

i

Autor: ZZM

Przyroda warta poznania - rusza cykl spacerów przyrodniczych

2022-09-14 10:18

Rusza cykl spacerów przyrodniczych organizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Podczas przechadzek będzie można się dowiedzieć w jaki sposób drzewa komunikują się między sobą, jaką rolę pełnią w miejskim ekosystemie, dlaczego ptaki szponiaste są ważne w ochronie bioróżnorodności i gdzie spotkać trzmielojada w Poznaniu.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 września, o godzinie 10.00 w parku Cytadela. Największy park miejski w Poznaniu obejmuje obszar niemal 100 hektarów. Podczas spaceru uczestnicy poznają przede wszystkim dendroflorę parku Cytadela, obejrzą drzewa ciekawe gatunkowo oraz o cechach pomnikowych, a także zapoznają się z zasadami dendroterapii oraz terapii lasem.

Uczestnicy wydarzenia otrzymają przewodniki dendrologiczne po parku Cytadela, dzięki którym będą mogli kontynuować poznawanie poznańskiej flory także na własną rękę. - Park Cytadela to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Stwierdzono tutaj występowanie ponad 380 gatunków roślin naczyniowych, w tym 50 gatunków, które mają w Poznaniu status bardzo rzadkich. Oprócz tego występuje tutaj ponad 40 zbiorowisk roślinnych, w tym 5 zagrożonych dla Wielkopolski. Poznańska przyroda jest warta poznania. Zachęcam do uczestnictwa w spacerach - zaznacza Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej.

18 września (niedziela) o godzinie 10.00 na poznanianki i poznaniaków odwiedzających park Cytadela czeka spacer i prelekcja z ptakami szponiastymi. - Opowiemy o roli ptaków szponiastych w mieście, ich oddziaływaniu na środowisko oraz ochronie tych pięknych, majestatycznych zwierząt - mówi Tomasz Kupski, prezes Sekcji Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Szponiastych Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

W czasie spaceru będzie można zobaczyć myszołowa rdzawosternego, myszołowca towarzyskiego oraz raroga górskiego. - Porozmawiamy także o standardach ochrony ptaków i nietoperzy w Poznaniu. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło takie standardy.  Wytyczne mają na celu zachowanie siedlisk gatunków objętych ochroną prawną, a także zapobieganie śmierci zwierząt w trakcie prowadzonych prac remontowo-budowlanych. O tym również chcemy porozmawiać z mieszkańcami zielonej stolicy Wielkopolski - dodaje Klaudia Beker.

Rozkład jazdy:

Spacery dendrologiczne:

  • 15 września, g. 10.00, park Cytadela. Zbiórka u zbiegu al. Niepodległości i Armii Poznań, u dołu schodów prowadzących na teren parku Cytadela - przy haubicach.
  • 22 września, g. 10.00, park Sołacki. Zbiórka ul. Nad Wierzbakiem, przystanek autobusowy po stronie parku Sołackiego

Spacer ornitologiczny z ptakami szponiastymi:

  • 18 września, g. 10.00, park Cytadela, Restauracja Umberto 

Na spacery obowiązują zapisy, których można dokonać pod adresem mailowym: [email protected].

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!