Droga mleczna, kosmos

i

Autor: pixabay

Kosmos

Prawdziwe „muzeum w kosmosie”! Już niebawem tysiące dzieł sztuki trafią na Księżyc

Stworzyć „kapsuły czasu” zawierające najważniejsze dzieła sztuki, poezji, filmu i innych dziedzin to „mission impossible”? Jak się okazuje jest to całkiem realny plan, który jest już realizowany! Kto jest twórcą projektu i w jakim celu to roni? Odpowiedzi szukajcie w artykule.

Projekt nazywa się Lunar Codex. W ramach działań, bezpiecznym miejscem dla dorobku ludzkości ma być Księżyc – i to właśnie tam już tej jesieni trafi kolekcja cyfrowych wersji tysięcy dzieł i utworów twórców z całego świata.

Projekt to element współpracy z NASA i stanowi część programu Artemis, załogowych misji na Księżyc

„Muzeum na Księżycu”, „wehikuły czasu do przyszłości” i „listy w butelce do przyszłych pokoleń” – tak twórcy projektu o nazwie Lunar Codex nazywają cztery ładunki zawierające kolekcję prac współczesnych twórców. Dzieła ponad 30 tysięcy artystów, literatów, muzyków i filmowców z 157 krajów już niebawem trafi na Księżyc – informuje „Rzeczpospolita”.

Każde dzieło poddano cyfryzacji i umieszczono na specjalnych nośnikach. Dodajmy, że autorem tego innowacyjnego projektu Lunar Codex jest Samuel Peralta, kanadyjski fizyk i poeta. Odbywa się on we współpracy z NASA i jest częścią programu Artemis, którego celem jest ponowne wysłanie amerykańskich astronautów na Księżyc. Koniec projektu zaplanowano na 2026 rok.

Pierwszy raz w historii na Księżyc polecą też dzieła kobiet

Co ważne, po raz pierwszy w historii na Księżyc trafią też prace kobiet - w nawiązaniu do planów NASA, aby wysłać tam pierwszą kobietę. Podobnie będzie z pracami osób z niepełnosprawnościami i z poezją, którą napisano we współpracy ze sztuczną inteligencją.

- Mamy nadzieję, że przyszli podróżnicy, którzy znajdą te kapsuły czasu, odkryją część bogactwa naszego obecnego świata. Wyraża to ideę, że pomimo wojen, pandemii i zmian klimatycznych ludzkość znalazła czas, aby marzyć i tworzyć sztukę – pisze, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, na stronie projektu Samuel Peralta.

Chcą ocalić sztukę dla przyszłych pokoleń

Ładunek Nova Collection to już druga transza dzieł, które mają znaleźć się na Księżycu w ramach projektu Lunar Codex. Pierwszy lot odbył się w 2022 roku w ramach misji Artemis 1.

Następna będzie Peregrine Collection, która poleci już miesiąc po misji z Nova Collection na pokładzie. Rakieta Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance wyląduje na obszarze Sinus Viscositatis. Jako ostatnia na Księżyc poleci Polaris Collection w rakiecie Falcon Heavy i wyląduje w kraterze Nobile – czytam w serwisie.

Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki