Urlop na żądanie 2023 - kiedy pracodawca może odmówić

i

Autor: getty images Czy zgodnie z prawem pracy pracodawca znajdzie powód, by pracownikowi odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Kodeks pracy

Pracodawca nakłania do urlopu. Czy można nie przyjąć propozycji?

2023-10-30 11:55

W ostatnim kwartale roku firmy nalegają, by pracownicy, którym pozostały jeszcze dni urlopu, wykorzystali je do końca grudnia. Mimo wszystko, nie jest to równoznaczne z tym, że pracownik musi zgadzać się na wolne w niekorzystnym, jesiennym terminie. Co na ten temat mówi Kodeks pracy?

- Przepisy Kodeksu pracy są tak skonstruowane, że w kwestiach wykorzystania urlopu wymuszają porozumienie się pracodawcy i zatrudnionego - wskazuje, cytowany przez serwis Business Insider, Adam Kraszewski, radca prawny i partner w kancelarii GESSEL.

Urlop za zgodą pracownika i pracodawcy

W Kodeksie pracy jest zapisane, że zatrudnionemu każdego roku przysługuje prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Wolne powinno być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Zatrudniający nie musi jednak tworzyć planu, jeśli zgodzi się na to związek zawodowy lub gdy w firmie nie działają związki zawodowe. W takich przypadkach termin urlopu ustala po porozumieniu z pracownikiem - informuje serwis.

Pracownik nie może być zmuszany do urlopu

Przede wszystkim termin urlopu musi zostać uzgodniony i potwierdzony przez obie strony. Z kolei, jeżeli w firmie panuje zasada planu urlopowego, to zatrudniający musi poinformować wcześniej cały zespół.

- Jeśli w firmie ustalany jest plan urlopów, to pracownicy wiedzą wcześniej o terminach wolnego. Mają możliwość zaplanowania wyjazdu, opieki nad dzieckiem itp. - wskazuje mec. Kraszewski, cytowany przez serwis businessinsider.com.pl.

Zaległy urlop. Kiedy należy go wykorzystać?

Pamiętajmy, że zupełnie inne zasady dotyczą zaległego urlopu, czyli przysługującego za poprzedni rok. Takiego urlopu, pracodawca musi udzielić do końca września następnego roku kalendarzowego. Jeśli firma nie wypełni tego obowiązku, to naraża się na grzywnę ze strony inspekcji pracy lub sądu (do maksymalnej wysokości odpowiednio 2 tys. i 30 tys. zł).

- Dlatego pracodawca może zobowiązywać zatrudnionych do wskazania terminu wykorzystania zaległego urlopu do końca września następnego roku - wskazuje mec. Kraszewski, cytowany przez Businessinsider.

Zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca wskazuje termin?

Kodeks pracy zawiera informacje o wyjątkowej okoliczności, która uzasadnia wysyłanie pracownika na urlop w terminie wybranym samodzielnie przez firmę. Jest to sytuacja, kiedy w grę wchodzi okres wypowiedzenia przy umowie o pracy.

Jeśli pracodawca lub pracownik wypowie umowę, to w okresie wypowiedzenia ten pierwszy może udzielić zatrudnionemu należny mu urlop. Podwładny nie może odmówić, jest zobowiązany wykorzystać wolne - podsumowuje businessinsider.

Dość złodziejstwa w miejscu pracy! Pracodawca zwleka z zapłatą 18 tysięcy złotych byłemu pracownikowi