POZNANIANKI 2022

i

Autor: UM Poznań

Poznanianki 2022. Wybrano finałową piątkę poznańskich bohaterek!

Na ulicach Poznania pojawiła się kampania społeczna. Ma na celu pokazanie, jak wiele inicjatyw w mieście dzieje się za sprawą kobiet. "Poznanianki 2022", to akcja promująca odważne i ambitne mieszkanki miasta. Kim jest piątka finałowych aktywistek i jak ich działania inspirują innych?

Poznań jest kobietą. Kampania społeczna "Poznanianki 2022"

Z inicjatywy miasta Poznania mieszkańcy i mieszkanki kilka miesięcy temu zostali poproszeni o przesyłanie rekomendacji kobiet, które ich zdaniem aktywnie działają na rzecz miasta oraz jego mieszkańców. Inspirują i dają przykład innym kobietom, że chcieć znaczy móc. Wpłynęło ponad sto zgłoszeń, a spośród nich wybrano pięć reprezentantek będących twarzą kampanii Poznanianki 2022. Celem akcji jest popularyzacja działań mieszkanek stolicy Wielkopolski. Przykład finałowej piątki ma uświadomić, jak wiele inicjatyw w mieście dzieje się za sprawa kobiet.

„Poznaj Poznanianki 2022”. Kim są finałowe aktywistki?

Katarzyna Wala – antropolożka społeczna, autorka projektów społecznych na poznańskim Szelągu. Jest również aktywistka działająca na rzecz lokalnych społeczności i równości, jako popularyzatorka ruchu herstorii i współtwórczyni Mobilnego Domu Kultury Wilczak.

"Rakujemy jak chcemy" – stowarzyszenie wspiera kobiety z wielkopolski zmagające się z rakiem piersi. Zwodzicielkami są silne kobiety, które pokonały chorobę i poprzez pomoc i wsparcie pokazują, jak walczyć z rakiem na swoich warunkach nie rezygnując przy tym z siebie.

Magda Szewciów – Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta". Certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności WenDO skierowanych dla kobiet i dzieci.  Jako trenerka zajmuje się edukacją z zakresu asertywnej komunikacji, różnorodności, równości płci, a także przeciwdziałania przemocy (w tym seksualnej) i przeciwdziałania dyskryminacji.

"Tęczowe Seniorki" – rezydentki Fundacji Barak Kultury. Wyróżniają się charakterystycznymi strojami w kolorach tęczy: czerwonym, niebieskim, zielonym, fioletowym, żółtym i pomarańczowym. Pragną w ten sposób pokazać swoją otwartość, i wsparcie dla osób LGBT. Walczą ze stereotypami i dyskryminacją. Tęczowe Seniorki brały udział w kilku akcjach artystycznych m.in "Nitką do tęczy", podczas której wyszywały dużą tęczową flagę. Brały również udział w teledysku do utworu "Suszy" poznańskiego duetu Córy. A na Youtube można zobaczyć filmik, na którym czytały dzieciom "Tęczowe bajki".

"Po-Dzielnia" – działający od 4 lat w Poznaniu pierwszy tego typu freeshop i Centrum Ekonomii Współdzielenia. To miejsce, którego celem jest wydłużanie życia przedmiotów, wszystko jest za darmo, można zabrać to co niezbędne i zostawić rzeczy zbędne. W Po-Dzielni organizowane są również wykłady i warsztaty związane z ekologią i szerzeniem zasady ZERO WASTE.

„Kampania społeczna POZNANIANKI ma wiele odsłon, ale ten sam cel. Poznań chce zaprosić odbiorczynie i odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających każdą z bohaterek akcji społecznej Poznanianki” – informują inicjatorzy kampanii. Filmiki dostępne są na oficjalnej stronie inicjatywy: www.poznan.pl/poznanianki.

Sonda
Podoba się wam akcja POZNANIANKI 2022?