Masowa migracja płazów do miejsc rozrodu trwa mniej więcej od 15 marca do 15 kwietnia

i

Autor: Poznan.pl

Płazy masowo giną w Poznaniu - jest apel do kierowców!

2023-03-17 9:30

Najbliższy czas to ciężki okres dla płazów w Poznaniu. Rozpoczynają one migracje z miejsc zimowania do rozrodu. Podczas przemieszczania się narażone są na wiele niebezpieczeństw, jak np. przejechanie przez samochód. W związku z tym miasto kieruje specjalny apel do kierowców o ostrożność!

Masowa migracja płazów do miejsc rozrodu trwa mniej więcej od 15 marca do 15 kwietnia. W tym czasie można spotkać stada żab przemieszczających się np. na drugą stronę ulicy, dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć rozjechania zwierzęcia. 

Migracje płazów w Poznaniu - na tych odcinkach trzeba uważać!

Wydział Klimatu i Środowiska UMP podejmuje działania mające na celu ograniczenie śmiertelności płazów. Współpracuje z herpetologami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a także Biurem Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarządem Dróg Miejskich oraz Zakładem Lasów Poznańskich. Według badań herpetologów miejsca w Poznaniu, gdzie jest największa migracja żab, to:

  • ul. Warmińska (od skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego, aż do parkingu przy torze żużlowym Golęcin)
  • ul. Ku Dębinie (od parkingu przy ulicy Piastowskiej, aż do siedziby Zakładu Lasów Poznańskich)
  • dojazd do ROD Kolejarz - Edwardowo (od skrzyżowania ulic Jana Brzechwy, Leśnych Skrzatów, Strzegomska)
  • zjazd z ulicy Bukowskiej w ulicę Radarową

W Poznaniu dbają o płazy

Miasto już od wielu lat prowadzi działania mające na celu ochronę płazów w Poznaniu. W 2011 r. powołano użytek ekologiczny "Traszki Ratajskie" w celu ochrony stanowisk zagrożonych gatunków płazów objętych ścisłą ochroną: traszki zwyczajnej, grzebiuszki ziemnej oraz kilku gatunków ropuch i żab. Również na powołanych później użytkach, np. "Bogdanka I" i "Bogdanka II", "Wilczy Młyn" i innych, płazy podlegają dodatkowej, pozaustawowej ochronie.

W ubiegłym roku na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" wykonano inwestycję polegającą na wykorzystaniu wód opadowych. Deszczówka z powierzchni dachów budynku Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na Osiedlu Tysiąclecia nr 43 w Poznaniu doprowadzana jest rurociągiem grawitacyjnym do dwóch stawów na terenie użytku. W tym celu wykonany został system kanalizacji deszczowej wokół budynku szkoły, zbierający wody opadowe z powierzchni dachów. Trafiają one rurociągiem do systemu połączonych ze sobą stawów. Inwestycja ta niewątpliwie przyczyniła się do poprawy stosunków wodnych: zwiększenia retencji i zasilania wód gruntowych przy obecnie nasilających się warunkach suszy, a także poprawiła warunki siedliskowe żyjących na terenie użytku ekologicznego płazów.

W tych rejonach także rozpoczęły się już migracje traszek. Dlatego w szczególności rowerzyści powinni zwracać uwagę na płazy i zachować ostrożność. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!