Lech Poznań, piłkarze odwiedzili dzieci w siedzibie Centrum Wspierania Rodzin

i

Autor: Poznań.pl

Pomoc

Piłkarze Lecha odwiedzili dzieci w siedzibie Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" w Poznaniu! [ZDJĘCIA]

2023-10-11 16:22

Sportowcy pomagają! Alan Czerwiński i Filip Bednarek, zawodnicy Lecha Poznań, odwiedzili dzieci w siedzibie Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" przy ul. Perzyckiej. Sportowcy opowiadali o swoich treningach, a nawet dawali wskazówki co zrobić, by w przyszłości zostać świetnym piłkarzem!

Zawodnicy Lecha Poznań odwiedzili dzieci mieszkające w dwóch placówkach opiekuńczo-wychowawczych: "Marcelin" i "Marcelinka". Obie prowadzone są przez Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda". To dwa nowoczesne budynki przy ul. Perzyckiej 110b. W każdym z nich mieszka do 14 młodych ludzi. Do ich dyspozycji jest nie tylko w pełni wyposażona przestrzeń oraz przytulne pokoje - mają też zapewnioną kompleksową, całodobową opiekę wychowawców, psychologa i pedagoga - informuje serwis poznan.pl.

Wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze w Poznaniu spełniają wymagane standardy - w każdej z nich może przebywać nie więcej niż 14 dzieci. Miasto cały czas szuka też rodzin zastępczych dla podopiecznych.

Dodajmy, że w takich placówkach w stolicy Wielkopolski mieszka ponad 200 dzieci, które nie mogły wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Co więcej, aż 83 dzieci znajduje się w sytuacji, która wymaga pilnej interwencji i znalezienia dla nich nowego miejsca pobytu. Wszystkie one czekają na swoich nowych, zastępczych rodziców.

Chcesz zostać rodzicem zastępczym? Oto co musisz zrobić

- Bycie rodzicem zastępczym to nie to samo, co adopcja dziecka - podkreśla Dorota Potejko, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Rodzic zastępczy to osoba, która pełni tymczasową opiekę nad dzieckiem w sytuacji kryzysu, gdy rodzice biologiczni zostali trwale lub czasowo pozbawieni przez sąd praw rodzicielskich. Rodzicem zastępczym może być para, małżeństwo lub osoba żyjąca samodzielnie, także senior lub seniorka - cytuje serwis poznan.pl.

Trzy typy rodzin zastępczych

Są trzy typy rodzin zastępczych:

  • spokrewnione (dziadkowie i starsze rodzeństwo dzieci);
  • niezawodowe (dalsi krewni i osoby obce, które otrzymują odpowiednie świadczenie na opiekę nad dziećmi i ich potrzeby);
  • zawodowe (to osoby obce dzieciom, które otrzymują wynagrodzenie za opiekę nad nimi - dzięki czemu mogą zrezygnować z pracy zarobkowej i zaopiekować się potrzebującym dzieckiem).

Pamiętaj, że jeżeli chcesz rodziną zastępczą i dać nowy dom dziecku, musi najpierw ukończyć odpowiednie szkolenia. Organizuje je Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda".

W Poznaniu działa obecnie 381 rodzin zastępczych, w których przebywa 530 dzieci.

Rodzice pilnie potrzebni!

W 12 poznańskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych - powszechnie nazywanych Domami Dziecka - każdego roku przebywa średnio 220 dzieci. Każdego roku w Poznaniu średnio ok. 120 dzieci jest odbieranych ze środowisk, w których doznają krzywdy. Tylko 1/4 spośród nich udaje się powrócić do rodziców. Pozostałe czekają na kogoś, kto je przyjmie pod swój dach i okaże im serce - na swoich rodziców zastępczych - relacjonuje poznan.pl.

- Piecza zastępcza to niezmiernie ważny temat - podkreśla Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta. - Dlatego Miasto we współpracy z UNICEF zorganizowało kampanię społeczną, która pozwala wyjaśnić najczęstsze związane z nią wątpliwości. W spotach, które promują rodzinną pieczę zastępczą, wystąpiły dzieci z Polski i Ukrainy. Krótkie filmy są emitowane w poznańskich kinach - Muza i Pałacowym - przed seansami, a także w autobusach i tramwajach - cytuje serwis.

Piłkarze Lecha odwiedzili dzieci w siedzibie Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda"

Mały Henio potrzebuje pomocy. Koncert charytatywny w domu pomocy społecznej w Pruszkowie