parowóz, Parowozownia Wolsztyn

i

Autor: Marcin Smulczyński

Paderewski do Poznania przyjedzie. Tym razem jednak nie parowozem

2022-12-13 9:01

Nieco inna niż zwykle będzie tegoroczna inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. 26 grudnia rozpoczyna ona główne obchody rocznic wybuchu powstania wielkopolskiego – w tym roku Paderewski przyjedzie mimo braku parowozu, który zawsze ciągnął jego pociąg.

27 grudnia 1918 r., dzień po przybyciu Paderewskiego do Poznania, rozpoczęło się powstanie wielkopolskie - największy zwieńczony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów.

Od blisko 40 lat na poznańskim dworcu kolejowym organizowana jest inscenizacja przybycia do miasta wybitnego męża stanu i wielkiego kompozytora. Gospodarzem wydarzenia jest Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.

W 2020 roku wydarzenie odwołano z powodu pandemii. W tym roku problemem stał się brak parowozu, który poprowadziłby zabytkowy skład. Pociąg z Paderewskim prowadziła w poprzednich latach lokomotywa z Parowozowni Wolsztyn; obecnie wszystkie tamtejsze parowozy są w naprawie.

- Nawet bez parowozu przygotowania do inscenizacji idą pełną parą. Wiemy, że Parowozownia Wolsztyn nie dysponuje obecnie żadnym czynnym parowozem, ale pociąg i tak przyjedzie. Będziemy mieli inną lokomotywę, która będzie pięknie udekorowana i która przywiezie Paderewskiego do Poznania, potem pojedzie z nim dalej – zapewnił PAP założyciel i szef chóru oraz pomysłodawca corocznych inscenizacji na poznańskim dworcu Ryszard Łuczak.

W rolę Ignacego Jana Paderewskiego wcieli się popularny poznański aktor Andrzej Lajborek. Poznaniacy będą mogli przywitać dostojnego gościa na Dworcu Letnim, będą wspólnie śpiewali kolędy i pieśni patriotyczne. Chętni będą też mogli przejechać pociągiem, wraz z Paderewskim, do podpoznańskiego Swarzędza, gdzie zaplanowano dalszy ciąg wydarzenia.

Inscenizacje przyjazdu wielkiego Polaka do Poznania organizowane są od lat 80. zeszłego wieku.

- Przed laty witaliśmy mistrza na dworcu głównym. Koncertowaliśmy w hali dworca – często dla zaskoczonych pasażerów, czekających tam na swoje pociągi. Ale i współcześnie, na Dworcu Letnim Paderewskiego witają setki poznaniaków. U starszych nasza inscenizacja wyzwala tęsknotę za dawnymi, prawdziwymi wartościami, dla młodszych to ciekawe i interesujące wydarzenie – powiedział Łuczak.

Inicjator przedsięwzięcia przyznał, że inscenizacja nie byłaby możliwa bez życzliwości kolejarzy i władz regionu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Od ubiegłego roku 27 grudnia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!