Dom mieszkanie klucze nieruchomość

i

Autor: designed by Freepik, https://pl.freepik.com/, Freepik

Nieruchomości

Od połowy kwietnia nabór wniosków do programu "POZnań - i zamieszkaj"

2024-04-02 12:19

Od 15 kwietnia do końca maja będą przyjmowane wnioski chętnych do wzięcia udziału w programie mieszkaniowym "POZnań - i zamieszkaj". Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego buduje w jego ramach 353 lokale - podał poznański magistrat.

Dla kogo skierowany jest program mieszkaniowy?

W komunikacie magistratu zaznaczono, że oferta jest skierowana zarówno do mieszkańców stolicy Wielkopolski jak i osób, które nie mieszkają w Poznaniu, ale planują się do tego miasta przenieść. "Wnioski będą przyjmowane od 15 kwietnia do końca maja. Nie ma możliwości wcześniejszego ich złożenia. Sprawę będzie można załatwić: elektronicznie za pomocą platformy ePUAP oraz w Biurze Spraw Lokalowych UMP przy ul. Matejki 50 - wniosek można złożyć osobiście lub przesłać pocztą" - podano.

"POZnań - i zamieszkaj stanowi alternatywną, tańszą i stabilniejszą formę najmu w stosunku do ofert rynku komercyjnego. W ramach programu najemca może dodatkowo skorzystać z dopłaty do czynszu, co może obniżyć koszty utrzymania lokalu" - zapewniono w komunikacie.

Drugi etap programu jest realizowany na poznańskim Strzeszynie w rejonie ulic Zawackiej i Cegłowskiej, gdzie powstaje 9 budynków z 353 lokalami. Mieszkania będą wykończone w standardzie pod klucz. Zakończenie prac budowlanych jest planowane na IV kw. przyszłego roku. W blokach będą jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 30 do 67 m kw. "Część lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową" - podano w informacji magistratu.

O najem lokalu w ramach programu mogą ubiegać się osoby, których średni miesięczny dochód w gospodarstwie domowym, w przeliczeniu na osobę, w 2023 r. nie był niższy niż 2779,77 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 1985,55 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Jak ubiegać się o mieszkanie z programu?

Wnioskodawców obowiązują też górne limity dochodowe, które w przeliczeniu na osobę wynoszą: dla gospodarstwa jednoosobowego - 6079,33 zł, dwuosobowego - 4255,53 zł, trzyosobowego - 3917,79 zł, czteroosobowego - 3444,95 zł.

Zainteresowani udziałem w programie nie mogą mieć tytułu prawnego do mieszkania położonego na terenie Poznania, a jeżeli takowy posiadają, to muszą złożyć oświadczenie, iż do dnia podpisania umowy najmu pozbędą się owego lokalu. "Warunek ten zobowiązane są spełniać wszystkie osoby zgłoszone we wniosku do wspólnego zamieszkiwania" - zastrzeżono w informacji.

Wnioski będą oceniane, a punkty zainteresowani będą uzyskiwać m.in. za liczbę posiadanych dzieci czy rozliczanie podatku dochodowego w Poznaniu.

Magistrat zaznaczył, że zgodnie z uchwałą miejskich radnych obecnie, w ramach programu "POZnań - i zamieszkaj" możliwe jest zawieranie umów najmu na czas nieokreślony, a nie tak jak do tej pory na okres 15 lat. Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronach: https://ptbs.pl/ oraz https://www.poznan.pl/poznanizamieszkaj/

Najtańsze mieszkania w Poznaniu 2024. Gdzie najtańszy metr kwadratowy?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!