Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

i

Autor: Lukasz Gdak/East News

KULTURA

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Przemysław Terlecki: budujemy muzeum sukcesu i zwycięstwa

2023-12-27 12:26

- To jest nasz fenomen, że budujemy muzeum sukcesu i zwycięstwa – powiedział dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki. W Poznaniu powstaje nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

W środę w Poznaniu odbywają się główne uroczystości z okazji 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Rocznica jest po raz trzeci obchodzona jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Muzeum powstania ma być gotowe do grudnia 2026 r.

- Naszym marzeniem jest, żeby stworzyć wystawę, która zmieści się pod symbolicznym hasłem: Na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo. Mówimy o historii która się zakończyła zwycięstwem - bardzo rzadkie dobro w historii naszej ojczyzny i mówimy o wspólnym zaangażowaniu wszystkich ówczesnych warstw społecznych w przetrwanie zaborów, przetrwanie języka polskiego, wiary ojców i w przygotowanie do zwycięskiego czynu zbrojnego – powiedział Terlecki.

Nowa wystawa stała w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powiedział, że nowa wystawa stała w nowym muzeum ma być ciekawa i zrozumiała nie tylko dla poznaniaka, Wielkopolanina z powstańczymi korzeniami, ale także dla mieszkańców innych części kraju oraz dla gości spoza Polski. Odwoływać się będzie do ważnych w historii Polski i kontynentu zdarzeń i postaci.

- Chcielibyśmy przebić tym muzeum i tą opowieścią nieprzekraczalny dotąd, poznański szklany sufit: 100 tys. odwiedzających. Liczymy na to, że będzie nas odwiedzało i pół miliona ludzi rocznie. Oni odwiedzą nas, jeśli znajdą w tym muzeum kawałek swojej własnej historii, swojej własnej ojczyzny. Kiedy np. gość z Francji zobaczy tu fragment opowieści o tragicznej dla jego przodków I wojnie światowej - powiedział.

- My pokażemy mu, że dla nas to była szansa i nadzieja na wolność. Kilkaset tysięcy wielkopolskich chłopaków pojechało na nie swoją wojnę, służąc niemieckiemu cesarzowi. W okopach, w błocie pod Verdun, nad Sommą uczyli się strzelać i zabijać. Za moment będą tym samym karabinem, w tym samym mundurze walczyć o niepodległą Wielkopolskę, o niepodległą Polskę - oddał Terlecki.

Opowieść o Powstaniu Wielkopolskim. Co w nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Dyrektor przypomniał, że muzeum nie tylko przedstawi przebieg samego czynu zbrojnego, ale także pokaże, co było wcześniej. - Wyjaśnimy, dlaczego znakiem oporu były u nas nie szabla, nie karabin, ale wóz Drzymały. Skąd się wziął strajk dzieci wrzesińskich. Te historie Polacy znają często lepiej, niż historię powstania wielkopolskiego – u nas zobaczą, co łączy te fakty. Polacy czytają "Pana Tadeusza", ale nie wiedzą że na kilkudziesięciu stronach Mickiewicz wspaniale opisał pierwsze zwycięskie powstanie wielkopolskie 1806 roku. O tym powstaniu też przypomnimy – powiedział.

Przez opowiadaną na ekspozycji historię przewijać się będą takie osoby, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy gen. Władysław Anders oraz takie wydarzenia historyczne, jak wojna polsko-bolszewicka, powstania śląskie, Powszechna Wystawa Krajowa i dzieje KL Posen – pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego na okupowanych ziemiach polskich. To tam, po wybuchu II wojny światowej trafiło i straciło życie wielu powstańców.

- Te wszystkie osoby, historie się ze sobą bardzo wiążą. Mamy je pod ręką, ale jakoś dotychczas nie wyzwoliły swojej energii na tyle, by Polacy o nich usłyszeli, by zapragnęli przyjechać do Poznania i je poznać. Temu ma służyć nasze muzeum. Chcemy opowiadać historię nie przez dziurkę od klucza i nie wsobną, która może zachwyci poznaniaka i Wielkopolanina, ale będzie niezrozumiała, nieczytelna dla gościa z zewnątrz – powiedział.

- Nasz ogólny pomysł jest taki, żeby pokazać drogę do niepodległości, do wolności, do sukcesu i do zwycięstwa jako coś absolutnie wyjątkowego w naszej historii. To jest nasz patent, to jest nasz fenomen; budujemy muzeum sukcesu i zwycięstwa - nie martyrologii, nie wielu ofiar, nie przegranej, tylko sukcesu i zwycięstwa – dodał dyrektor WMN.

Opowiadana w nowym muzeum historia będzie doprowadzona do dziś. - Nie może być inaczej, bo to jest kolejny fenomen - po 105 latach to powstanie jest bardzo żywe niemal w każdym wielkopolskim domu. Zawdzięczamy to także temu, że od niedawna mamy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Właściwie w każdej wielkopolskiej miejscowości istnieje mural upamiętniający powstańców. Kibice Lecha Poznań rok w rok zbierają pieniądze na remont powstańczych grobów. Ta pamięć rzeczywiście żyje – podkreślił dyrektor WMN.

Budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

W ostatnich dniach Przemysław Terlecki podpisał umowę na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wartość umowy wynosi 256 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą jest firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Inwestycję współfinansują samorząd województwa wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowoczesny obiekt wraz z wystawą stałą o powierzchni 3 tys. mkw. zostanie wybudowany w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha – cmentarza i krypty Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

W ramach budowy powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z czterech budynków i części podziemnej, w której będzie wystawa stała.

Historia Powstania Wielkopolskiego. Od kiedy Wielkopolska należy do Polski?

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Za dzień jego zakończenia uznaje się 16 lutego 1919 r., kiedy to Niemcy i państwa ententy podpisały rozejm w Trewirze.

Do nowego rozejmu dodano korzystne dla Polski postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności powstania wielkopolskiego.

Ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski.

Paderewski przybył do Poznania. Tłum mieszkańców na inscenizacji przyjazdu kompozytora do stolicy Wielkopolski