PiS obniży wiek emerytalny w Polsce? Jest taki pomysł!

i

Autor: Twitter/Mateusz Morawiecki

EMERYTURY

Niższy wiek emerytalny w Polsce już niedługo? PiS szykuje kolejne zmiany w emeryturach

2023-06-12 12:14

Choć oficjalnie jeszcze się nie rozpoczęła, to kampania wyborcza rozpędza się na dobre. Widać to po kolejnych obietnicach polityków. Tym razem Prawo i Sprawiedliwość zamierza sięgnąć po kartę, która może dać im sporo głosów w jesiennych wyborach. Mowa o wieku emerytalnym. Ma zostać ponownie obniżony.

Wiek emerytalny w Polsce obniżony? Emerytury stażowe pomysłem PiS na wybory

To kolejna mocna zapowiedź polityków przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. PiS chce drugi raz podczas swoich rządów obniżyć wiek emerytalny. - Droga do emerytur stażowych jest otwarta. Razem z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i szefem NSZZ Solidarność Piotrem Dudą podpisaliśmy porozumienie, które realizuje testament Solidarności lat 80, o którym zapomniały wszystkie poprzednie rządy - poinformował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Zdanie "Droga do emerytur stażowych jest otwarta" powtórzyła także w swoim wpisie w mediach społecznościowych odpowiedzialna za ten sektor minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przypomnijmy, że Zjednoczona Prawica obniżyła już wiek emerytalny w 2017 roku. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Emerytury stażowe. Czym jest to świadczenie, kto z niego skorzysta?

Emerytur stażowych od lat domaga się Solidarność. Postulat związkowców jest prosty - emerytura przysługiwałaby każdemu, niezależnie od wieku, kto wykaże odpowiedni staż pracy:

  • 35 lat w przypadku kobiet,
  • 40 lat w przypadku mężczyzn,

o ile dana osoba wypracuje w tym czasie na tyle wysoki kapitał w ZUS, że wystarczałby on do wypłaty świadczenia w wysokości przynajmniej emerytury minimalnej.

PiS proponuje emerytury stażowe. Eksperci są bardzo krytyczni

Pomysł PiS wywołał szereg komentarzy ekspertów. Ci na ogół nie pozostawiają na nim suchej nitki. - Pomysł wyjątkowo głupi, biorąc pod uwagę demografię. Ale być może jest wypuszczany do mediów celowo, żeby zbadać reakcję wyborców. Bo to, że prowadzi do bankructwa - jest pewne jak w banku - podsumował na Twitterze Maciej Samcik, autor bloga subiektywnieofinansach.pl.

Szef Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek w rozmowie z Gazetą Wyborczą dodał, że "to nie ma nic wspólnego z przewidywalną i spójną polityką społeczną. Widać, że chodzi tylko o wygranie wyborów".

Eksperci przekonują też, że zwłaszcza w przypadku kobiet emerytury stażowe w zdecydowanej większości przypadków będą oznaczały emerytury minimalne.

Wiek emerytalny w Polsce. Rząd już zobowiązał się go podnieść!

Warto podkreślić, że rząd Mateusza Morawieckiego zobowiązał się już do...podniesienia wieku emerytalnego w Polsce! Tak brzmi jeden z kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy, który został zaakceptowany przez Zjednoczoną Prawicę.

Na konieczność podniesienia wieku emerytalnego w Polsce wskazują także organizacje międzynarodowe, których członkami jesteśmy. - Efektywny wiek emerytalny powinien zostać wydłużony i zrównany dla kobiet i mężczyzn — twierdzą eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w tegorocznym raporcie.

W tegorocznej ocenie stanu polskiej gospodarki opracowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy też pojawiło się zalecenie rozważenia podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce. - Proces starzenia się społeczeństwa będzie skutkował spadkiem stopy zastąpienia w średnim okresie w ramach systemu zdefiniowanej składki. Aby złagodzić ten proces, wraz ze wzrostem prognozowanej długości życia, wiek emerytalny powinien zostać podniesiony - napisano w raporcie. - Wsparłoby to także wzrost gospodarczy, dzięki ograniczeniu spadku siły roboczej - dodano.

Horrendalne podwyżki za centralne ogrzewanie w Piasecznie. "Mam 1600 zł emerytury i płacę ponad 1000 zł za czynsz!"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE