Miasto

Niezwykła przestrzeń Palmiarni Poznańskiej. Zobacz zdjęcia z "miejskiej dżungli" [GALERIA]

Palmiarnia Poznańska znajduje się w Parku Wilsona i jest najstarszym oraz największym tego typu ogrodem w Polsce, a nawet jednym z najstarszych w Europie! Sprawdźcie naszą galerię z tego szczególnego miejsca na mapie Poznania.

Marzyliście kiedyś, by na własne oczy zobaczyć palmę, krzewy ananasa, kakaowiec lub hibiskus? Wszystko to i wiele więcej możecie obejrzeć w Palmiarni Poznańskiej! Musicie przyznać, że w tym przypadku nazwa "miejska dżungla" zupełnie zmienia swoje znaczenie! Jest to bardzo fotogeniczne miejsce, którego każdy zakątek może tworzyć scenografię do wyjątkowych zdjęć. Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w ogromnej szklarni w Parku Wilsona? Szczegóły w artykule. 

"Miejska dżungla" w sercu Poznania

W Palmiarni zobaczycie bogatą roślinność z różnych stref klimatycznych. Jednak nie tylko rośliny i temperatura sprawiają, że czujemy się tam jak w dżungli. Wrażenia dodatkowo wzbogacają dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb.

- W dziewięciu pawilonach prezentowanych jest ponad tysiąc gatunków roślin, w akwariach 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Poszczególne pawilony prezentują roślinność określonej strefy klimatycznej, w tym roślinność klimatu umiarkowanego, subtropikalnego, tropikalnego, sukulenty i kserofity starego i nowego świata, a także roślinność sawanny - informują organizatorzy.

Atrakcją w obiekcie jest także pawilon z roślinami wodnymi z dużym basenem. Co jeszcze warto zobaczyć w Palmiarni?

Tropiki w centrum miasta

Powierzchnia Palmiarni robi fenomenalne wrażenie - to aż 4600 metrów kwadratowych! Obiekt został podzielony na 12 pawilonów (z których część przeznaczona na rozmnażanie roślin nie jest dostępna dla zwiedzających). 

Jakie rośliny hodowane są w Palmiarni? Można podzielić je na kilka stref klimatycznych.

Roślinność subtropikalna – jest to główny pawilon, który łączy rośliny tropikalne i śródziemnomorskie. Dominują pnącza oraz palmy.

Roślinność tropikalna – w tym pawilonie uwagę przykuwa formacja epifitów, czyli grupy roślin porastających inne, najczęściej drzewiaste rośliny, ale które nie są pasożytami. To takie rośliny jak storczyki, paprocie, ananasowate czy nawet kaktusy. W poznańskiej kolekcji można podziwiać rośliny z rodziny obrazkowatych, czyli dobrze znane z rodzaju Monstera - relacjonuje portal zazieleni.pl.

Rośliny wodne – tutaj można zobaczyc basen do uprawy wiktorii królewskiej (Victoria regia), której liście na spodniej stronie pokryte są ostrymi kolcami i dorastają nawet do 2 metrów!

Podszycie lasu tropikalnego – w tym miejscu odwiedzający mają okazję podziwiać uprawy drobnych gatunków z dna lasu tropikalnego, takich jak begonie, maranty czy drobne paprocie. W tym pawilonie eksponuje się również storczyki.

Kserofity starego i nowego świata oraz sawanna – pawilon ten składa się głównie z roślin flory afrykańskiej, w tym licznych gatunków wilczomleczy, aloesów, sagowców czy palm. To tutaj możesz podziwiać najstarszą roślinę w poznańskiej palmiarni, którą jest liczący 400 lat (!) australijski sagowiec - relacjonuje serwis zazieleni.pl.

Roślinność klimatu umiarkowanego – w tym pawilonie można zobaczyć rośliny charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego.

Sukulenty Ameryki – tutaj zobaczymy różnorodne odmiany kaktusów, które potrafią przetrwać w skrajnych suszach.

A resztę musicie sami zobaczyć. Warto wybrać się do tego magicznego zakątka rodem z dżungli!

Sylwia Grzeszczak o singlu "Dżungla" i nadchodzącej płycie