Lokomobila z muzeum w Szreniawie

i

Autor: Muzeum w Szczreniawie

Nietypowa licytacja dla WOŚP. Muzeum oferuje przejazd... lokomobilą!

2021-01-18 13:43

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie dołączyło do grona wszystkich wspierających tegoroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zbiera fundusze na rzecz oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Muzeum na aukcje wystawiło przejazd lokomobilą.

Warto przypomnieć, że w swojej ponad 55-letniej historii, szreniawska placówka wielokrotnie organizowała i brała czynny udział w różnych przedsięwzięciach charytatywnych na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych. 

– Naszym wkładem w obecny – 29 Finał WOŚP jest zorganizowanie licytacji na portalu internetowym Allegro. Przedmiotem aukcji będzie nieodległa w czasie przejażdżka zabytkową, ponad stuletnią lokomobilą „Hipoliną” znajdującą się w zbiorach Muzeum. Zebrane środki zasilą akcję organizowaną rokrocznie przez Jurka Owsiaka. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy pomóc w dobie pandemii tak szerokiemu gronu dzieci, wspierając tę wzniosłą inicjatywę – czytamy w komunikacie.

Sonda
Czy boisz się, że koronawirusem może Cię zarazić lekarz?

– Organizowana przejażdżka na terenie naszego Muzeum to ogromne wydarzenie na skalę kraju. Jest to wyjątkowa atrakcja dla osób zwiedzających, ale i zainteresowanych rewolucją przemysłową jak miała miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku na świecie. Wtedy to zastąpiono siłę roboczą w postaci koni i wołów – lokomobilami. Dokonał się ogromny postęp we wszystkich dziedzinach życia ludzi. Oprócz przemysłu lokomobile znalazły się w rolnictwie i to szeroko rozumianym – informuje Muzeum.

Biedronka – banany za DARMO! Dezodoranty i Persil też! WIELKIE promocje od 18.01

Samobieżna lokomobila EM została wyprodukowana w 1919 roku w fabryce Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. To 11-tonowy kolos, o kotle mieszczącym około 600 litrów wody i potrzebującym 120 kg węgla oraz od 2 – 4 godzin pracy na jego rozpalenie. Para przegrzana osiąga około 320˚C, a ciśnienie nie przekracza 13 atmosfer. W okresie międzywojennym Cegielski pozostał jako jedyny polski producent mobilnych lokomobil, nazywanych „lokomotywami drożnymi” czy „parowozami drogowymi”.

LINK DO LICYTACJI DOSTĘPNY TUTAJ

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]