Nie żyje Iris Apfel

i

Autor: EPA/TONI ALBIR

ŚWIAT

Nie żyje Iris Apfel. Amerykańska ikona mody żydowskiego pochodzenia miała 102 lata

2024-03-02 17:56

Iris Apfel zmarła w swoim domu w Palm Beach na Florydzie. Była biznesmenką, filantropką, ikoną mody i historyczką sztuki. Była projektantką wnętrz Białego Domu dla dziewięciu kolejnych amerykańskich prezydentów.

Nie żyje Iris Apfel. Kim była Iris Apfel? Wystawa Rara Avis (Rare Bird): The Irreverent Iris Apfel 

Iris Apfel urodziła się pod koniec sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku. Miała 27 lat, gdy została żoną Carla Apfela. W 1950 r. małżeństwo wspólnie założyli firmę Old World Weavers, która zajmowała się tekstyliami. Apfelowie żyli razem aż do śmierci Carla w 2015 r.

Iris Apfel była projektantką wnętrz Białego Domu dla kolejnych dziewięciu prezydentów USA: Harry’ego Trumana, Dwighta Eisenhowera, Richarda Nixona, Johna F. Kennedy’ego, Lyndona Bainesa Johnsona, Jamesa Cartera, Ronalda Reagana i Billa Clintona. 

Przez lata znana była jednak głównie w środowisku artystycznych elit. Sławę na skalę światową zdobyła w 2005 r. dzięki wystawie Rara Avis (Rare Bird): The Irreverent Iris Apfel zorganizowanej w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, poświęconej jej i jej stylowi. Była inspiracją dla postaci Edny Mode - projektantki z bajki "Iniemamocni".

Amerykańska ikona mody żydowskiego pochodzenia zmarła 1 marca w swoim domu w Palm Beach na Florydzie. 

Warszawska moda w PRL - tak wyglądali mieszkańcy stolicy. Zobaczcie na zdjęciach!