Nie lada sensacja! W Poznaniu odkryto księgi z księgozbioru braci Grimm

i

Autor: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wydarzenia

Nie lada sensacja! W Poznaniu odkryto księgi z księgozbioru braci Grimm

2024-04-23 9:54

Nie lada odkrycia na skalę światową dokonano w bibliotece uniwersyteckiej w Poznaniu. Otóż, odnaleziono tutaj księgi z prywatnego zbioru Jakuba i Wilhelma Grimm, znanych jako "bracia Grimm". Odkrycie może pomóc w rozwoju badań nad twórczością autorów słynnego zbioru baśni.

Sensacyjne odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

Niezwykłego odkrycia dokonały prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka, badaczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z zasobach biblioteki uniwersyteckiej odkryły one 27 woluminów, które kiedyś były własnością braci Grimm. - Odnalezione w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu woluminy pochodzące z prywatnego księgozbioru braci Grimm, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, mogą znacznie przyczynić się do rozwoju współczesnych badań grimmowskich, a ponadto dają nadzieję, że w zbiorach BUP znajdują się też inne – uważane za zaginione – pozycje z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma - napisały badaczki w artykule opublikowanym w uczelnianym piśmie “Biblioteka”.

Co ciekawe, odnalezione książki w wielu przypadkach zawierają zapiski wykonane ręką Jakuba i Wilhelma, którzy często wynotowywali na wyklejkach książek interesujące ich motywy. Jak podkreślają naukowczynie, notatki te mają ogromną wartość dla badań nad spuścizną Grimmów, gdyż mogą dać wgląd w metodę ich pracy oraz dobór motywów (np. w baśniach). Aby dowiedzieć się więcej, konieczne byłoby rozpoczęcie wspólnych niemiecko-polskich badań nad opisem i opracowaniem notatek.

Wśród odnalezionych książek jest m.in. pierwsze wydanie “Simplicissimusa” z 1699 roku. To, jak podkreślają przedstawiciele UAM, niezwykle cenny druk.

Zdjęcia przedstawiają odręczne wpisy oraz jedną z odnalezionych książek - pierwsze wydanie “Simplicissimusa” z 1669 roku.

Nie lada sensacja! W Poznaniu odkryto księgi z księgozbioru braci Grimm

i

Autor: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odkryto księgi z księgozbioru braci Grimm

i

Autor: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Najpopularniejsze kierunki studiów na UAM. Co chcieli studiować tegoroczni maturzyści?